Reż. Anne Fontaine: Życie jest najwyższą wartością

Podwójny gwałt
Rozmowa z francuską reżyserką Anne Fontaine, autorką głośnego już dramatu „Niewinne” z rolami polskich aktorek, m.in. Agaty Kuleszy i Joanny Kulig.
Anne Fontaine: W rozmowach o „Niewinnych” jedna kwestia powraca stale: co się stało z dziećmi urodzonymi przez zakonnice, jak ułożyły sobie życie, czy znają prawdę o swoim pochodzeniu?
Anna Włoch/Aeroplan

Anne Fontaine: W rozmowach o „Niewinnych” jedna kwestia powraca stale: co się stało z dziećmi urodzonymi przez zakonnice, jak ułożyły sobie życie, czy znają prawdę o swoim pochodzeniu?

Anne Fontaine – ur. w 1959 r. reżyserka, scenarzystka, aktorka. Jedna z najciekawszych artystek francuskiego kina.
Fotos International/Getty Images

Anne Fontaine – ur. w 1959 r. reżyserka, scenarzystka, aktorka. Jedna z najciekawszych artystek francuskiego kina.

Janusz Wróblewski: – Francuska reżyserka, autorka „Coco Chanel”, kręci film o polskich zakonnicach. Dlaczego?
Anne Fontaine: – Historia została opisana w prywatnym dzienniku młodej francuskiej lekarki pracującej w 1945 r. w Czerwonym Krzyżu. Na Śląsku, przy granicy z Niemcami, zwróciły się do niej o pomoc polskie zakonnice. Część z nich została zgwałcona przez sowieckich żołnierzy. Niektóre zamordowano. Czternaście zaszło w ciążę. Kilka już urodziło. Bały się wyjawić prawdę władzom. Były w panice. Groziło im zamknięcie klasztoru, chciały uniknąć skandalu. Zapiski, które nigdy nie doczekały się publikacji, trafiły w ręce bratanka lekarki. On mi je przekazał. Proste zdania. Suchy zapis tego, co się wydarzyło. Na pozór beznamiętna kronika. Bez żadnej dramaturgii.

Przeżyła pani szok?
Najpierw poprosiłam jednak, żeby sprawdzono, czy to wszystko prawda. Polscy historycy byli początkowo nastawieni sceptycznie. Dopiero kiedy zaczęli grzebać w dokumentach, znaleźli się świadkowie, potwierdziły się okoliczności, daty. Takie tragedie dzieją się też współcześnie. 20 lat temu w Wietnamie poznałam zakonnice opiekujące się sierotami. W trakcie wojny z Amerykanami, żeby ratować dzieci, pokonały pieszo drogę z Hué do Sajgonu (około tysiąca kilometrów). Dzięki ich poświęceniu przeżyło 200 sierot. Nie jestem wierząca, ale poruszyła mnie ich wiara, paliwo dla ich nadziei, która stanowi istotę przesłania „Niewinnych”.

Nie wszystkie polskie zakonnice wytrzymały presję. Dla wielu nadziei nie było.
Gwałt jest dość powszechnie stosowaną bronią wojenną w celu zastraszenia ludności cywilnej. Gwałt na zakonnicach jest zbrodnią podwójnie okrutną. Dotyka je jako kobiety. Ale jest też gwałtem na ich wierze. Zakonnice są dziewicami, które ofiarowały swoje życie Bogu. Po pokazie „Niewinnych” w Watykanie jeden z biskupów mający bliski kontakt z Franciszkiem wyznał, że papież czuł się bardzo poruszony także z tego względu, że identyczne akty bestialstwa mają miejsce w naszych czasach m.in. na Haiti i w Afryce. Nie zatajając także win i zbrodni matki przełożonej, nasz film może pełnić funkcję terapeutyczną. Ten aspekt wielowymiarowości odpowiedzialności był dla mnie szalenie istotny. Zamiatanie pod dywan faktów, udawanie, że tak się nie dzieje, jest zdecydowanie gorszym rozwiązaniem.

Napisanie na podstawie suchych notatek pełnometrażowego scenariusza wymagało delikatności i sporej wyobraźni. Co sprawiało największą trudność?
Benedyktynki to zakon kontemplacyjny o stosunkowo ostrej regule zakonnej. Mniszki nie mogą się kontaktować z nikim z zewnątrz. Żyją według surowych zasad. Dramaturgia filmu została zbudowana wokół transgresji. Przekroczeniem było już opuszczenie murów klasztoru, próba poszukania pomocy u obcych. Potem konieczność przeprowadzenia badań ginekologicznych, kontakt z mężczyzną-lekarzem żydowskiego pochodzenia, sprzeciw wobec poleceń matki przełożonej. Kolejne etapy tej transgresji prowadzą do poszerzenia granic wolności.

Upraszczając – ateizmowi kultury Zachodu przeciwstawia pani ciemnotę katolickiej Polski. Dodatkowo żydowski lekarz, zarzucając Polakom antysemityzm, stwierdza, że na całe zło, które spadło na nasz kraj w czasie okupacji, sami sobie zasłużyliśmy. Uważa pani, że to sprawiedliwa ocena?
Jest to wyłącznie punkt widzenia lekarza. Cyniczny, podyktowany osobistymi doświadczeniami. Jego rodzina zginęła w obozie koncentracyjnym. Najlepszemu przyjacielowi, któremu udało się uciec z warszawskiego getta, nie okazano pomocy. Podobnych tragedii było więcej. Nie stanowią one jednak sedna filmu. Raczej margines. „Niewinne” realizowałam w Polsce, produkcję wspierał PISF. Wiem, że jesteście teraz bardziej wyczuleni na krytykę, ale w żadnym stopniu nie świadczy to, że film jest antypolski.

Pytam, bo w kraju ciągnie się żenująca debata oskarżająca „Idę” o antypolskość, a pani film wkracza na to samo zaminowane pole. Polsko-żydowskie rozrachunki, wojna, zakonnice, katolicyzm, w dodatku grają te same aktorki: Agata Kulesza i Joanna Kulig.
Scenariusz „Niewinnych” powstał, jeszcze zanim Paweł Pawlikowski rozpoczął zdjęcia do swojego filmu, więc nie ma mowy o jakimś zapożyczeniu. „Idę” obejrzałam dopiero niedawno. Bardzo mi się podobała. Szczególnie od strony formalnej. Mój film nie jest czarno-biały, ma inną estetykę, nie jest tak wystylizowany. Konflikt nie polega na tym, że bohaterki opuszczają zakon i zderzają się ze światem, tylko odwrotnie. To rzeczywistość zakłóca czy też niszczy ich enklawę i one muszą dokonać trudnych wyborów.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną