Kultura

Warto czytać od małego. Zapraszamy na Weekend Książki Niedorosłej

Josh Applegate / StockSnap.io
Wydarzenie odbywa się pod hasłem: Mam prawo czytać książki!

W weekend 18–20 listopada w Warszawie odbędzie się pierwszy Weekend Książki Niedorosłej. Pretekstem do spotkań jest obchodzony 20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, więc wydarzenie odbywa się pod hasłem: Mam prawo czytać książki! W trakcie trwania weekendu w 15 stołecznych księgarniach odbędzie się kilkanaście darmowych wydarzeń dla dorosłych i dzieci oraz całych rodzin.

„Czytanie powinno być radością i prawem każdego dziecka czy nastolatka, a nie, jak to często bywa, przykrą koniecznością – mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni weekendu z Kolektywu Księgarzy Kameralnych. – Postaramy się pokazać warszawiakom jak piękne i mądre potrafią być książki dla młodszych czytelników i jak świetnie można wokół nich budować więź z dzieckiem”.

Partnerem wydarzenia jest Polska Sekcja IBBY – międzynarodowego stowarzyszenia zajmującego się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. We współpracy z działającymi w nim psycholożkami i animatorkami powstał szereg spotkań m.in. dla rodziców. W programie weekendu znalazły się warsztaty edukacyjne: Jak zachęcać dzieci do czytania? Jak pracować z książką? Ale też spotkanie z nauczycielką nauczania początkowego, która opowie o tym, jak szkoła podchodzi do nauki czytania: nie literek, a książek.

Poza tym w warszawskich księgarniach odbędą się spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci, animacje dla najmłodszych, dyskusje wokół książek dla nastolatków, wystawy ilustracji i warsztaty pop-upów dla dorosłych. Ważnym tematem podczas Warszawskiego Weekendu Książki Niedorosłej będzie wychowawcza rola książek dla młodszych czytelników i wykorzystywanie pretekstu wspólnej, rodzinnej lektury do ważnych rozmów o świecie. W księgarni Badet Wilanów odbędzie się spotkanie wokół książki Karoliny Oponowicz, autorki książki „Bozie, czyli jak wygląda Bóg”, w Księgarni Dwie Siostry zostanie poruszony temat różnorodności kulturowej, do czego impulsem będzie pozycja „Ala ma kota.

Reklama