Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Szefem PISF został człowiek enigma. Skąd się wziął?

Protest środowiska filmowego przed siedzibą PISF Protest środowiska filmowego przed siedzibą PISF Andrzej Bogacz / Forum
W branży filmowej Śmigulski nie miał jeszcze okazji zaprezentować, na co go naprawdę stać. O jego guście też niewiele wiadomo.
Radosław ŚmigulskiMKiDN/mat. pr. Radosław Śmigulski

Nowym szefem PISF został mało znany filmowcom Radosław Śmigulski. Jednym głosem wygrał on rozpisany kilka tygodni temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkurs na to stanowisko. Ponieważ przewaga Śmigulskiego nie była wyraźna, jedenastoosobowa Komisja rekomendowała ministrowi Piotrowi Glińskiego również Izabelę Kiszkę-Hoflik. Poparła ją znacząca część środowiska filmowego, minister nie uwzględnił jednak woli zainteresowanych. Wzbudza to wielki niepokój, może nawet większy niż samo odwołanie w niejasnych okolicznościach Magdaleny Sroki.

Radosław Śmigulski ma wykształcenie prawnicze. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Jest mocno zaangażowany politycznie – tworzył struktury lokalne kierowanego przez Przemysława Wiplera stowarzyszenia Republikanie, z którym identyfikują się m.in. wicepremier Jarosław Gowin oraz wiceminister kultury, odpowiedzialny za PISF Paweł Lewandowski. Śmigulski był także członkiem Zarządu Totalizatora Sportowego, w którym odpowiadał za sprzedaż, produkty i marketing. A w latach 2009–2010 dyrektorem Agencji Filmowej TVP. Niektóre źródła podają, że pracował także w IPN, i że jest człowiekiem desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego.

Producent niesławnej „Kac Wawy”

W branży filmowej Śmigulski nie miał jeszcze okazji zaprezentować, na co go naprawdę stać. O jego guście też niewiele wiadomo. Jako menedżer kojarzony jest raczej słabo. Samodzielnie wyprodukował niesławną komedię „Kac Wawa”, jeden z najgorszych filmów ostatniej dekady. Figuruje również jako koproducent m.in. „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, ale wiązało się to z wkładem i zaangażowaniem dystrybucyjnym Syreny Films, małej firmy zajmującej się od 2011 roku rozpowszechnianiem, w której Śmigulski pełnił przez pewien czas funkcję dyrektora generalnego (nie należy jej mylić z prężnie działającą na rynku Syreną Entertainment Group, zlikwidowaną w 2003 roku).

Nikt nie wie, jak będą wyglądały rządy Śmigulskiego w PISF. Władzę otrzymał ogromną. Część decyzji dyrektor PISF ma prawo podejmować arbitralnie i jednoosobowo, bez żadnych konsultacji. Jeśli zdecyduje się na ręczne sterowanie i ideologiczną walkę ze środowiskiem, przypomną się czasy Janusza Wilhelmiego. Jeśli zachowa neutralność, tragedii nie będzie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną