Kultura

Nie gniewaj się, Polsko

Zdzisława Pietrasika przewodnik po rodakach

„Kultura zawsze czekała na lepsze czasy, by po latach z sentymentem wspominać przeszłość” – pisze Pietrasik w latach 80. „Kultura zawsze czekała na lepsze czasy, by po latach z sentymentem wspominać przeszłość” – pisze Pietrasik w latach 80. Polityka
Pierwsza autorska książka Zdzisława Pietrasika ukazuje się dopiero teraz, już po jego śmierci. W zbiorze „Coś z tą Polską. Przewodnik po rodakach” znalazły się eseje z POLITYKI, które układają się w krytyczny portret Polski i Polaków.
Polityka

Czas przedświąteczny i „przedpaszportowy” (nagrody przyznajemy zawsze na początku stycznia) jest dla nas, w dziale kultury, trudny. Dwa lata temu tuż przed Paszportami Zdzisław Pietrasik zaczął chorować, rok temu przed świętami po raz ostatni pojawił się w redakcji (zmarł w kwietniu). A był jednym z inicjatorów i pomysłodawców tej nagrody, która obejmuje wszystkie dziedziny sztuki i daje szansę młodym artystom. Pisze zresztą w jednym z tekstów z lat 90. o tym, jak trudno nieznanym artystom zdobyć uznanie, dostać się do panteonu – bo miejsca są zajęte przez starych mistrzów.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie gniewaj się, Polsko"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019