Zdzisława Pietrasika przewodnik po rodakach

Nie gniewaj się, Polsko
Pierwsza autorska książka Zdzisława Pietrasika ukazuje się dopiero teraz, już po jego śmierci. W zbiorze „Coś z tą Polską. Przewodnik po rodakach” znalazły się eseje z POLITYKI, które układają się w krytyczny portret Polski i Polaków.
„Kultura zawsze czekała na lepsze czasy, by po latach z sentymentem wspominać przeszłość” – pisze Pietrasik w latach 80.
Polityka

„Kultura zawsze czekała na lepsze czasy, by po latach z sentymentem wspominać przeszłość” – pisze Pietrasik w latach 80.

Czas przedświąteczny i „przedpaszportowy” (nagrody przyznajemy zawsze na początku stycznia) jest dla nas, w dziale kultury, trudny. Dwa lata temu tuż przed Paszportami Zdzisław Pietrasik zaczął chorować, rok temu przed świętami po raz ostatni pojawił się w redakcji (zmarł w kwietniu). A był jednym z inicjatorów i pomysłodawców tej nagrody, która obejmuje wszystkie dziedziny sztuki i daje szansę młodym artystom. Pisze zresztą w jednym z tekstów z lat 90. o tym, jak trudno nieznanym artystom zdobyć uznanie, dostać się do panteonu – bo miejsca są zajęte przez starych mistrzów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj