Kultura

Nie gniewaj się, Polsko

Zdzisława Pietrasika przewodnik po rodakach

„Kultura zawsze czekała na lepsze czasy, by po latach z sentymentem wspominać przeszłość” – pisze Pietrasik w latach 80. „Kultura zawsze czekała na lepsze czasy, by po latach z sentymentem wspominać przeszłość” – pisze Pietrasik w latach 80. Polityka
Pierwsza autorska książka Zdzisława Pietrasika ukazuje się dopiero teraz, już po jego śmierci. W zbiorze „Coś z tą Polską. Przewodnik po rodakach” znalazły się eseje z POLITYKI, które układają się w krytyczny portret Polski i Polaków.
Polityka

Czas przedświąteczny i „przedpaszportowy” (nagrody przyznajemy zawsze na początku stycznia) jest dla nas, w dziale kultury, trudny. Dwa lata temu tuż przed Paszportami Zdzisław Pietrasik zaczął chorować, rok temu przed świętami po raz ostatni pojawił się w redakcji (zmarł w kwietniu). A był jednym z inicjatorów i pomysłodawców tej nagrody, która obejmuje wszystkie dziedziny sztuki i daje szansę młodym artystom. Pisze zresztą w jednym z tekstów z lat 90. o tym, jak trudno nieznanym artystom zdobyć uznanie, dostać się do panteonu – bo miejsca są zajęte przez starych mistrzów.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Mistrz efektów specjalnych. Leonardo da Vinci na dworze mediolańskich władców

Na mediolańskim dworze Sforzów odpowiadał za rozrywki: widowiska, turnieje, bankiety.

Anna Brzezińska
21.05.2019
Reklama