Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

W tym roku nie będzie literackiego Nobla. Kobiety płacą za #MeToo

Do tej pory Nobla nie przyznano siedem razy. Do tej pory Nobla nie przyznano siedem razy. Queen's University / Flickr CC by 2.0
Akademia Szwedzka nie przyzna Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko przez skandale seksualne.

Akademia dziś wydała oświadczenie: „Decyzja została podjęta z uwagi na zmniejszony skład Akademii i podważenie zaufania publicznego do Akademii”.

Skandal seksualny w szwedzkiej Akademii

Wszystko zaczęło się w listopadzie zeszłego roku, kiedy to 18 kobiet zeznało, że było molestowanych przez męża jednej z członkiń Akademii, poetki Katariny Frostenson. Działo się to w najbardziej snobistycznym klubie literackim Forum, finansowanym przez Akademię. Mąż Frostenson, fotograf Jean Claude-Arnault, był też odpowiedzialny za przecieki z obrad (żona przekazywała mu informacje, a on bukmacherom).

Od tamtego czasu już ośmiu członków opuściło Komitet, zostało tylko dziesięciu aktywnych (ci, którzy odeszli, nadal są członkami i pozostaną nimi do końca życia), czyli komitet nie ma wymaganej większości, żeby podjąć decyzję o przyznaniu nagrody. W 2018 roku nagroda nie zostanie więc przyznana, a laureat za ten rok zostanie ogłoszony razem z laureatem w roku 2019. Akademia Szwedzka chce przez ten czas odbudować zaufanie nadwerężone skandalami seksualnymi.

Czytaj także: Kontrowersyjni nobliści i wieczni kandydaci

Jak odbudować zaufanie do gremium przyznającego Noble

Rzeczywiście, jest to jedna z najbardziej skostniałych instytucji na świecie, w której zasiadają „martwe dusze”. Ale trochę szkoda, że cały świat musi się zajmować przegrupowaniami Akademii. Paradoksalnie za zamieszanie wokół afery #MeToo zapłaciły tam niestety właśnie kobiety – żona Arnaulta i sekretarz Sara Denius, która musiała zrezygnować ze stanowiska. Czy nie lepiej byłoby odbudować zaufanie sprawną reformą i procedowaniem bez zmian?

Do tej pory siedem razy nie przyznano nagrody, przede wszystkim w czasie I i II wojny światowej. Zdarzyło się też nieprzyznanie nagrody, kiedy nie dało się wyłonić kandydata spełniającego warunki określone w regulaminie. Pierwszy raz szwankuje komitet. Werdykty zazwyczaj budzą wielkie kontrowersje (tak jak nagroda dla Boba Dylana), ale nie ma innej nagrody o takiej sile i mającej rzeczywiste przełożenie na cały świat. Więc szkoda, że z powodu wewnętrznych rozrachunków werdyktu nie będzie. Nawet jeśli mielibyśmy go krytykować.

Czytaj także: Historia Nagrody Nobla – kandydaci, laureaci, frustracje

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Samotność noblistki. Jak nas podzieliła Olga Tokarczuk

Wydłużony miesiąc miodowy w kontaktach Polaków i laureatki najwyraźniej się skończył. Przy okazji okazało się, że Olga Tokarczuk, autorka koncepcji „czułego narratora”, ma bardzo wyczulonego czytelnika.

Bartek Chaciński, Aleksandra Żelazińska
12.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną