Kultura

303 razy dwa

Dywizjon 303: filmowe zderzenie dwóch wizji

Piotr Adamczyk jako Witold Urbanowicz w polskim filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Piotr Adamczyk jako Witold Urbanowicz w polskim filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Mówi Serwis Dystrybucja / materiały prasowe
Po długim oczekiwaniu mamy aż dwa filmy o Dywizjonie 303. Oba reklamowane jako atrakcyjne, wysokobudżetowe widowiska. Już same ich losy są trochę jak zmagania wojenne.
Iwan Rheon jako Jan Zumbach w brytyjskiej produkcji „303. Bitwa o Anglię”.Kino Świat/materiały prasowe Iwan Rheon jako Jan Zumbach w brytyjskiej produkcji „303. Bitwa o Anglię”.

Gdy Stephen Frears i Miloš Forman pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia jednocześnie ekranizowali „Niebezpieczne związki”, pisano o skandalu, wyniszczaniu konkurencji. Ale praktyka się przyjęła. Do bratobójczych pojedynków dochodzi nawet w polskiej kinematografii. W niedawnym, zaskakująco grzecznym starciu dwóch „Pitbulli” obyło się bez ofiar. Obecna rywalizacja między autorami dwóch superprodukcji o asach polskiego lotnictwa już taka nie będzie, o czym świadczą skargi i podejrzenia Jacka Samojłowicza, producenta „Dywizjonu 303.

Czytaj także

Ja My Oni

Czy internet pomaga w zakochaniu się i utrzymaniu związku?

Czy sieć ułatwia ludziom miłość?

Aleksandra Żelazińska
09.02.2016