Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Kultura

Cena manipulowana

Dlaczego bilety na wielkie koncerty są tak drogie

Koncert Bruno Marsa. Koncert Bruno Marsa. Daniel DeSlover/Reuters / Forum
Bilety na wielkie koncerty są drogie i ciągle poszukiwane. Czy główny gracz na rynku stworzył system, dzięki któremu zarabia na nich podwójnie?
Ceny biletów na koncert Bruno Marsa na rynku wtórnym dochodziły do ponad półtora tysiąca dolarów.Amy Harris/Invision/AP/EAST NEWS Ceny biletów na koncert Bruno Marsa na rynku wtórnym dochodziły do ponad półtora tysiąca dolarów.

Nad największym dystrybutorem biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe, firmą Ticketmaster, zbierają się ciemne chmury. W Kanadzie i USA czekają ją pozwy zbiorowe fanów, którzy czują się skrzywdzeni wysokimi cenami biletów. Całej platformie handlowej, będącej własnością Live Nation, największego promotora koncertowego na świecie, przygląda się też amerykański Departament Sprawiedliwości. A to tylko część problemów targających branżą widowiskową.

Ta urosła w siłę, gdy stopniowo zmniejszały się wpływy ze sprzedaży nagrań i okazało się, że przemysł muzyczny i artyści coraz więcej dochodów czerpią z występów na żywo (ostatnio pisaliśmy o tym w POLITYCE 11). A wraz z rozwojem rynku koncertowego w górę szły ceny biletów, przede wszystkim na koncerty najpopularniejszych artystów, z których wielu ma podpisane z Live Nation umowy na wyłączność.

Live Nation i Ticketmaster połączyły się w 2010 r. Fuzję poprzedziły zgody regulatorów rynku w Norwegii, Turcji oraz na najważniejszym rynku – Stanach Zjednoczonych. Największe obawy wzbudzała możliwość stworzenia monopolu – w końcu największy sprzedawca biletów łączył się z największą agencją koncertową. Sam Ticketmaster miał złą prasę już wcześniej, głośny był bojkot firmy przez Pearl Jam, jeden z najważniejszych amerykańskich zespołów rocka alternatywnego, który w połowie lat 90. przestał grać w halach należących do (lub obsługiwanych przez) Ticketmastera, by zaprotestować przeciw narzucanym przez koncern wysokim prowizjom. Bojkot i późniejszy pozew zakończyły się przegraną zespołu. Dzisiaj jego trasy koncertowe organizuje Live Nation, a bilety sprzedaje Ticketmaster.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena manipulowana"
Reklama