Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Najlepsze polskie książki 2018 r.

KŻ/Polityka / mat. pr.
Autorskie podsumowanie roku w polskiej literaturze.

1. Marek Bieńczyk, Kontener, Wielka Litera.

Pełna życia książka o śmierci. Opowiada nie tyle o żałobie, co o obecności, a także i oddechu, tańcu i o pisarzach, którzy mierzyli się z utratą. Ten esej w niesłychany sposób zamienia się w utwór muzyczny.

2. Zyta Rudzka, Krótka wymiana ognia, W.A.B.

Rudzka bez osłonek opisuje groteskę starzenia, jest bezkompromisowa również w języku. Jej zdania przypominają krótkie serie z karabinu. To powieść o dziedziczeniu przeszłości i o skandalu starości.

3. Dorota Masłowska, Inni ludzie, Wydawnictwo Literackie.

Brawurowa tragifarsa, rapowa operetka, która mówi to, czego nie chcemy słyszeć. Tytułowi „inni ludzie” to przede wszystkim język, który nami mówi. Język, który się rozpada, staje się bardziej agresywny i pełen nienawiści.

4. Wiesław Myśliwski, Ucho Igielne, Znak.

Przewrotna summa życia bohatera. Okazuje się, że buduje on obraz swojego życia ze złudzeń, przeinaczeń. Składamy się z wielu osób, a nie z jednej. Zostaje tylko opowieść – jesteśmy, póki opowiadamy siebie.

5. Małgorzata Rejmer, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, Czarne.

Rejmer oddaje głos ofiarom systemu terroru komunistycznego Envera Hodży i od tej opowieści włosy stają na głowie. Niemal każda z tych albańskich historii przypomina „Proces” Kafki.

6. Olga Drenda, Wyroby, Karakter.

Wyroby, czyli „sztuka powiatowa”, bibeloty i durnostojki, ogrodowe krasnale, metaloplastyka, mówią bardzo wiele o polskiej pomysłowości. Drenda czyni ze wzgardzonych przedmiotów bohaterów niezwykle zajmującej opowieści, która jest jednocześnie traktatem socjologicznym o Polsce.

7. Łukasz Zawada, Fragmenty dziennika SI, Nisza.

Książka Zawady – podpisana jako tytułowy dziennik Sztucznej Inteligencji – przede wszystkim jest prowokacją intelektualną i literacką. Okazuje się bowiem, że SI bardzo zgrabnie tworzy fabuły i najważniejsze – ma poczucie humoru.

8. Marta Madejska, Aleja Włókniarek, Czarne.

Madejska w swojej pionierskiej książce odzyskała nieistniejącą historię łódzkich włókniarek. Ta historia sięga czasów rodzącego się przemysłu łódzkiego, aż po czasy dzisiejsze. Na obrzeżach oficjalnych narracji szuka opowieści kobiet, robotnic, łodzianek.

9. Andrzej Franaszek. Herbert. Biografia (Tom 1. Niepokój; Tom 2. Pan Cogito), Znak.

Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta pokazuje skomplikowaną postać, a poprzez nią – najważniejsze polskie powojenne spory, które są żywe i dzisiaj, kiedy przeciwnicy polityczni wyzywają się jak Herbert i Miłosz – od „endeków” i od „lewaków”, kłócą się o patriotyzm, AK i dwudziestolecie międzywojenne.

10. Olga Hund, Psy ras drobnych, Korporacja Ha!art.

Szpital okazuje się laboratorium rzeczywistości, w której to, co znamy, występuje w większym stężeniu. Możemy ten zbiór migawek czytać jako krytykę społeczeństwa, studium przemocy, samotności i świetny portret kobiet pacjentek.

11. Michał Wójcik, Treblinka ’43. Bunt w fabryce śmierci, Znak Literanova.

Ten reportaż historyczny powstał na podstawie wszelkich dostępnych źródeł. Autor konfrontuje wyznania więźniów, dociera do prawdy. Powstała fascynująca książka o psychice i ludzkich postawach.

12. Szczepan Twardoch, Królestwo, Wydawnictwo Literackie.

Kontynuacja bestsellerowego „Króla”, której bohaterką jest tym razem Ryfka. Powieść o tożsamości, o polskości, o kłopotach z asymilacją, nie bez wad, ale bardzo ciekawie pokazująca wojenną Warszawę.

Wybrane pozycje do kupienia w sklepie internetowym POLITYKI »

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Afisz. Podsumowania 2018 roku; s. 114
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną