Kultura

Dach niezgody

Jak odbudować Notre Dame

Pracownia UMA ze Sztokholmu chciałaby na dachu katedry umieścić gigantyczny basen w kształcie krzyża. Pracownia UMA ze Sztokholmu chciałaby na dachu katedry umieścić gigantyczny basen w kształcie krzyża. UMA
Francuzi nie mają kłopotu z pieniędzmi na odbudowę Notre Dame. Rośnie za to inny problem, wcale nie mniejszy, jak to zrobić.
Wśród projektów odbudowy katedry Notre Dame najwięcej kontrowersji budzi dach. Tutaj wizja architektów ze studia NAB, którzy proponują, aby na dachu znalazła się edukacyjna szklarnia, a w samej iglicy gigantyczna pasieka.Studio NAB Wśród projektów odbudowy katedry Notre Dame najwięcej kontrowersji budzi dach. Tutaj wizja architektów ze studia NAB, którzy proponują, aby na dachu znalazła się edukacyjna szklarnia, a w samej iglicy gigantyczna pasieka.

Szczodre deklaracje lokalnych miliarderów oraz międzynarodowy odzew sprawiły, że już kilka dni po pożarze katedry Notre Dame de Paris zagwarantowane kwoty przekraczały koszty odbudowy. Czyli lekko licząc 700 mln dol. Nie trzeba więc było martwić się o dopinanie budżetu, ale o to, jak się zabrać za spalony dach. Bo sprawa wcale nie jest oczywista.

Oliwy do ognia dolali politycy. Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że „jest otwarty na współczesny gest”, a katedra powinna być „piękniejsza niż przed pożarem”, zaś premier Édouard Philippe zasugerował, że iglica, która powstanie w miejscu tej zawalonej, „powinna być dostosowana do wyzwań naszej ery”.

Czytaj także

Społeczeństwo

„Nie prowadzimy lekcji z masturbacji”, czyli na czym polega edukacja seksualna

Nie chodzi o to – jak wydaje się niektórym – żeby pokazywać techniki masturbacyjne. Raczej o to, żeby specjaliści wytłumaczyli rodzicom i wychowawcom, że coś takiego jak masturbacja dziecięca istnieje.

Dominika Buczak
17.06.2019