Aukcja charytatywna Refugees Welcome odbędzie się po raz trzeci. 16 czerwca w Muzeum nad Wisłą będzie można zlicytować prace 54 twórców. Wśród nich Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal i Jadwiga Sawicka. W gronie znalazła się także duża reprezentacja laureatów Paszportów „Polityki”, m.in. Tymek Borowski, Aneta Grzeszykowska czy Daniel Rycharski. Wszyscy dobrowolnie przekazali swoje dzieła.
Aukcja jest organizowana z okazji Światowego Dnia Uchodźcy przez Fundację Ocalenie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się dwa lata temu. Cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom przebywającym w Polsce.
Działać w obronie prześladowanych – czyli uchodźców
– Moją powinnością jako chrześcijanina jest przede wszystkim występowanie w obronie prześladowanych. Chrześcijanin musi podjąć próbę zmiany świata. Pomoc oraz ochrona godności słabszych i potrzebujących – to bardzo proste. Wzorem jest dla mnie rolnik z Francji Cedric Herrou, który od lat pomaga uchodźcom na granicy francusko-włoskiej. Kiedy dowiedziałem się o aukcji, bez zastanowienia postanowiłem podarować część mojego „Ogrodu zimowego” z Kurówka – tłumaczy Daniel Rycharski.
To samo pytanie zadaję innemu laureatowi Paszportów „Polityki” Karolowi Radziszewskiemu: – Staram się angażować w rzeczywistość, a podarowanie pracy na aukcję to jeden ze sposobów na chociaż minimalne działanie w realnej sferze. Popieram działania na rzecz wsparcia uchodźców oraz wszelkie zaangażowanie w walkę ze stereotypami.
Czytaj także: Dlaczego Polacy tak się boją uchodźców?
Znaleźć uchodźcom dach nad głową
Cały dochód z niedzielnej aukcji zostanie przekazany na rzecz dwóch programów Fundacji Ocalenie: Refugees Welcome Polska oraz Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy pozwala uchodźcom znaleźć własny pokój w domach warszawiaków. „Łączymy uchodźców i osoby starające się o status uchodźcy z lokalnymi mieszkańcami, którzy chcą wynająć im pokój. Dzięki temu pomagamy uchodźcom i uchodźczyniom znaleźć dach nad głową, wspierając równocześnie ich integrację, umożliwiając wzajemne poznanie się i przełamanie stereotypów” – czytamy na stronie organizatorów.
Z kolei dzięki drugiemu programowi fundacji tysiące obcokrajowców mają zapewnioną pomoc prawną, pośrednictwo w znalezieniu pracy i bezpłatne kursy nauki języka polskiego. Centrum działa w Warszawie i Łomży. W zeszłym roku udało się zebrać 75 tys. zł i utrzymać działalność Fundacji Ocalenie. O tym, jaki będzie wynik tegorocznej licytacji, przekonamy się w najbliższą niedzielę wieczorem. Licytować, po uprzedniej rejestracji, może każdy. A niżej wybrane prace.
Czytaj także: Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos