Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Seriale

10 najlepszych seriali 2019 roku

Kadr z serialu „Czarnobyl” Kadr z serialu „Czarnobyl” mat. pr.
Autorskie podsumowanie 2019 roku na rynku seriali.
Jackson z domowego archiwum ofiar.HBO Jackson z domowego archiwum ofiar.

1. Leaving Neverland, reż. Dan Reed, HBO i Channel 4.

Wstrząsająca opowieść 40-letnich dziś Wade’a Robsona i Jamesa Safechucka o dzieciństwie spędzonym z Michaelem Jacksonem, ciemnych stronach kultu gwiazd i życiu z traumą. Mistrz popu okazuje się tu także mistrzem manipulacji. I pedofilem. Trudne cztery godziny.

2. Czarnobyl, Craig Mazin, reż. Johan Renck, HBO i Sky Atlantic.

Trzymający w napięciu serial sensacyjny, katastroficzny, horror i dramat sądowy w jednym. Realia są sowieckie, ale stojąca w centrum opowieści kwestia ceny ignorowania prawdy – już współczesna.

3. Rok za rokiem, BBC One, HBO.

Najbliższe 15 lat jako ziszczenie naszych najgorszych lęków. Straszliwy urok miniserialu Russella T. Daviesa polega też na tym, że pokazane w nim wydarzenia jeszcze nie tak dawno uznalibyśmy za fantazję i antyutopię, a dziś wydają się całkiem prawdopodobne.

4. Sukcesja 2, Jesse Armstrong, HBO.

Szekspir, „Gra o tron” i „Wilk z Wall Street” w jednym, czyli świat późnego kapitalizmu z perspektywy osławionego 1 procenta.

5. Niewiarygodne, Netflix.

Wstrząsający miniserial oparty na faktach. Tytuł odnosi się do sytuacji, w jakiej stawiane są kobiety zgłaszające gwałt, do nonszalancji, z jaką podchodzi do nich policja, oraz do determinacji dwóch amerykańskich policjantek, by mimo wszystko wykryć sprawców.

6. Watchmen, HBO.

Damon Lindelof remiksuje komiks Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa, efektem jest dzieło dopieszczone wizualnie, pulsujące odwołaniami do popkultury, przede wszystkim zaś boleśnie trafiające Amerykę w najsłabsze miejsce – stosunki rasowe.

7. The Morning Show, Apple TV+.

Gwiazdy telewizji Jennifer Aniston, Reese Witherspoon i Steve Carrell w rolach gwiazd telewizji śniadaniowej w serialu przygotowanym na premierę platformy streamingowej. Tematem jest #MeToo i pytanie o odpowiedzialność – nie tylko sprawców. Kto jest bez winy…

8. Dolina Krzemowa 6, HBO.

Finałowy sezon walki Don Kichota branży IT o wolny, zdecentralizowany internet. Genialna satyra zyskuje na koniec mroczny ton i posmak goryczy.

9. Shtisel 1 i 2, Netflix.

Trzypokoleniowa rodzina żydowskich ortodoksów w slalomie między tradycją a nowoczesnością, głęboką wiarą a uczuciami i pragnieniami. Urok telenowelowej narracji, ciepły komizm i barwny świat współczesnego Izraela.

10. Planety, BBC Earth.

Czasem to film katastroficzny o kolizjach ciał niebieskich, czasem wielkoformatowy dramat z planetami uśmiercanymi i budzonymi do życia. Generalnie: skala kosmiczna, rozmach realizacyjny – kinowy.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Afisz. Podsumowania 2019 roku; s. 125
Oryginalny tytuł tekstu: "Seriale"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną