Kultura

Klasa średnia dziczeje

Klasa średnia po apokalipsie

Apokaliptyczne historie zapewne nam się nie przytrafią, ale lubimy na ich kanwie formułować dołujące uogólnienia o podłości natury ludzkiej. Apokaliptyczne historie zapewne nam się nie przytrafią, ale lubimy na ich kanwie formułować dołujące uogólnienia o podłości natury ludzkiej. Mirosław Gryń / Polityka
Dla naszej cywilizacji nie mniej groźne od samej pandemii stają się obrazki z newsów: rozboje, bijatyki, akty zbiorowego nieposłuszeństwa. Skąd my to znamy?
Status społeczny, kultura i nowoczesność to makijaż, a pod nim kryje się okrutne człowiecze zwierzę, które tylko czeka na swoją okazję.Mirosław Gryń/Polityka Status społeczny, kultura i nowoczesność to makijaż, a pod nim kryje się okrutne człowiecze zwierzę, które tylko czeka na swoją okazję.

Ani się obejrzeliśmy, a świat się zmienił. Co jeszcze parę miesięcy temu było niepokojącym newsem z odległych Chin, dzisiaj jest naszą rzeczywistością. Nie ma już innej jak ta – koronawirusowa.

Po tym, jak pandemia boleśnie dotknęła region Wuhan i Iran, spustoszyła północne Włochy, Madryt i Barcelonę, Niemcy i resztę Europy, zbiera dalej swoje krwawe żniwo w Stanach Zjednoczonych. Koronawirus dotarł już bodaj do każdego państwa na Ziemi. Media informują przede wszystkim o tragediach.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Klasa średnia dziczeje"

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020