Kultura

Bunt z prawej nogi

Bunt z prawej nogi. O czym rapuje młody Gowin?

Ziemowit Gowin: „Rządzi nami Zjednoczona Prawica/ Mnie już od tego strzela kurwica”. Ziemowit Gowin: „Rządzi nami Zjednoczona Prawica/ Mnie już od tego strzela kurwica”. #hot16challenge2 / Youtube
Klimat w polskiej muzyce zrobił się tej wiosny buntowniczy i antysystemowy. Ale wygląda na to, że ból i gniew na prawicy wciąż są u nas większe niż na lewicy. A już na pewno bardziej medialne.
Paluch: „Mielenie bani przez reżim. Wawę zamienili w Pekin. W TV za twoje podatki gada rządowy manekin”.#hot16challenge2/Youtube Paluch: „Mielenie bani przez reżim. Wawę zamienili w Pekin. W TV za twoje podatki gada rządowy manekin”.

Polski rap ma nową gwiazdę. Wprawdzie profesjonalistą nie jest, a rymy składa dość siermiężnie („Połączmy się tedy, zbudujmy wielką siłę/Postawmy pisowcom polityczną mogiłę”), ale myśli wyraża zgodnie z wymogami gatunku – prosto i dobitnie („Rządzi nami Zjednoczona Prawica/Mnie już od tego strzela kurwica”). Przede wszystkim jednak ma dobre nazwisko. Ziemowit Gowin, kolejny medialny bohater akcji raperskiej #hot16challenge2 na YouTube, która wydawała się już przymierać, roztapiając się w małych branżowych środowiskach, jest synem Jarosława Gowina, do niedawna wicepremiera, no i obecnego przewodniczącego klubu parlamentarnego.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Bunt z prawej nogi"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020