Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Bunt z prawej nogi

Bunt z prawej nogi. O czym rapuje młody Gowin?

Ziemowit Gowin: „Rządzi nami Zjednoczona Prawica/ Mnie już od tego strzela kurwica”. Ziemowit Gowin: „Rządzi nami Zjednoczona Prawica/ Mnie już od tego strzela kurwica”. #hot16challenge2 / Youtube
Klimat w polskiej muzyce zrobił się tej wiosny buntowniczy i antysystemowy. Ale wygląda na to, że ból i gniew na prawicy wciąż są u nas większe niż na lewicy. A już na pewno bardziej medialne.
Paluch: „Mielenie bani przez reżim. Wawę zamienili w Pekin. W TV za twoje podatki gada rządowy manekin”.#hot16challenge2/Youtube Paluch: „Mielenie bani przez reżim. Wawę zamienili w Pekin. W TV za twoje podatki gada rządowy manekin”.

Polski rap ma nową gwiazdę. Wprawdzie profesjonalistą nie jest, a rymy składa dość siermiężnie („Połączmy się tedy, zbudujmy wielką siłę/Postawmy pisowcom polityczną mogiłę”), ale myśli wyraża zgodnie z wymogami gatunku – prosto i dobitnie („Rządzi nami Zjednoczona Prawica/Mnie już od tego strzela kurwica”). Przede wszystkim jednak ma dobre nazwisko. Ziemowit Gowin, kolejny medialny bohater akcji raperskiej #hot16challenge2 na YouTube, która wydawała się już przymierać, roztapiając się w małych branżowych środowiskach, jest synem Jarosława Gowina, do niedawna wicepremiera, no i obecnego przewodniczącego klubu parlamentarnego... Zjednoczonej Prawicy. A to dodaje sprawie pikanterii i automatycznie robi z młodego doktoranta filozofii z Uniwersytetu Warszawskiego przykładnego buntownika.

Świat nie był jednak przygotowany na przyjście syna premiera Gowina. A już najmniej kręgi władzy, o czym świadczy reakcja wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który sprawę przed kamerą skomentował krótko: „To jakiś świr”. Terlecki, reprezentujący dawne subkultury młodzieżowe, mógł nie zauważyć, że na bezpośrednio wyrażanym buncie przeciw rodzicom robi się w tym sezonie kariery w rapie. O czym świadczą przykłady autora „Patointeligencji”, Maty, i jego ojca prof. Marcina Matczaka, który zresztą też wziął udział w zataczającej szerokie kręgi akcji #hot16challenge2, gromadząc budzące respekt 6,5 mln odsłon tekstem: „A ja tylko chcę unieść tych sumień strumień w czasy przyszłe/Gdzie konstytucję szanuje mi Jarek ze Zbyszkiem”.

Bo w rapie trzeba bluznąć

Raperska akcja #hot16challenge2 (pisaliśmy już o niej w POLITYCE 21) miała być zbiórką na rzecz służby zdrowia, a stała się dostępną dla każdego trybuną z otwartym mikrofonem.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Bunt z prawej nogi"
Reklama