Kultura

Nasze ostatnie piekło

Gra „The Last of Us Part II”: obraz świata po upadku

Kadr z gry „The Last of Us Part II”. Kadr z gry „The Last of Us Part II”. Naughty Dog
„The Last of Us Part II” to nie tylko najważniejsza gra wideo ostatnich lat. To przede wszystkim potężny moralitet i bezlitosny obraz świata po upadku, który może wydarzyć się jutro.
Kadr z gry „The Last of Us Part II”.materiały prasowe Kadr z gry „The Last of Us Part II”.

Prawdopodobnie najciekawszy scenariusz w historii gier wideo. Wybitna reżyseria, jak i gra aktorska, przepisana na mowę ciała wirtualnych postaci z niespotykaną dotąd precyzją. Zaskakująca aktualność, bo przecież to obraz świata po kryzysie pandemii, a czułe zbliżenie na miłość i problemy prześladowanych osób nieheteronormatywnych okazują się mocnym kontrapunktem do cynicznej kampanii szczucia na LGBT+ w Polsce i w Rosji. Jest wiele powodów, dla których „The Last of Us Part II” przejdzie do historii jako wyjątkowe osiągnięcie interaktywnego medium, ale to nie one są najważniejsze.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasze ostatnie piekło"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021