Kultura

Jeżus i Święta Barbie

Dzieła nieudolnie odnawiane

XVI-wieczna rzeźba św. Jerzego z kościoła San Miguel de Estella w Nawarze po nieudanej renowacji. XVI-wieczna rzeźba św. Jerzego z kościoła San Miguel de Estella w Nawarze po nieudanej renowacji. materiały prasowe
Co można robić z dziełami sztuki? Można je podziwiać i kontemplować. Ale także kraść, niszczyć, fałszować. Oraz – o czym ostatnio najgłośniej – nieudolnie restaurować.
Oryginalny obraz Bartolomé Estebana Murilla „Maryja Niepokalanie Poczęta”.materiały prasowe Oryginalny obraz Bartolomé Estebana Murilla „Maryja Niepokalanie Poczęta”.

Najnowsza opowieść o tym, jak sztuka zmieniła się w zbuka, pochodzi z przełomu czerwca i lipca. Rzecz miała miejsce w Hiszpanii, kraju pod względem tego typu przypadków wyjątkowym, o czym będzie jeszcze mowa. Pewien szczęśliwy, choć z biegu spraw wynika, iż niezbyt przenikliwy, posiadacz obrazu barokowego mistrza Bartolomé Estebana Murillo „Maryja Niepokalanie Poczęta” postanowił dzieło odrestaurować. Zamysł chwalebny, ale inwestor był albo skąpy, albo biedny, albo zwyczajnie głupi i zadanie powierzył lokalnemu specjaliście od renowacji mebli.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Kultura; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeżus i Święta Barbie"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015