Kultura

Jeżus i Święta Barbie

Dzieła nieudolnie odnawiane

XVI-wieczna rzeźba św. Jerzego z kościoła San Miguel de Estella w Nawarze po nieudanej renowacji. XVI-wieczna rzeźba św. Jerzego z kościoła San Miguel de Estella w Nawarze po nieudanej renowacji. materiały prasowe
Co można robić z dziełami sztuki? Można je podziwiać i kontemplować. Ale także kraść, niszczyć, fałszować. Oraz – o czym ostatnio najgłośniej – nieudolnie restaurować.
Oryginalny obraz Bartolomé Estebana Murilla „Maryja Niepokalanie Poczęta”.materiały prasowe Oryginalny obraz Bartolomé Estebana Murilla „Maryja Niepokalanie Poczęta”.

Najnowsza opowieść o tym, jak sztuka zmieniła się w zbuka, pochodzi z przełomu czerwca i lipca. Rzecz miała miejsce w Hiszpanii, kraju pod względem tego typu przypadków wyjątkowym, o czym będzie jeszcze mowa. Pewien szczęśliwy, choć z biegu spraw wynika, iż niezbyt przenikliwy, posiadacz obrazu barokowego mistrza Bartolomé Estebana Murillo „Maryja Niepokalanie Poczęta” postanowił dzieło odrestaurować. Zamysł chwalebny, ale inwestor był albo skąpy, albo biedny, albo zwyczajnie głupi i zadanie powierzył lokalnemu specjaliście od renowacji mebli.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Kultura; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeżus i Święta Barbie"

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020