„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Bóg naszej produkcji

Rozmowa z Tonje Hessen Schei, autorką dokumentu „iHUMAN”, o sztucznej inteligencji

Tonje Hessen Schei – norweska dokumentalistka, producentka i scenarzystka. Tonje Hessen Schei – norweska dokumentalistka, producentka i scenarzystka. Marte Garmann/Against Gravity
Musimy decydować nie o tym, co nowa technologia może zrobić, tylko co powinna – mówi Tonje Hessen Schei, autorka dokumentu „iHUMAN” prezentowanego na 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
„Sztuczną inteligencję wymyślono po to, by robiła wszystko lepiej od człowieka. Staje się w ten sposób naszym bogiem, którego sami modelujemy.”PantherMedia „Sztuczną inteligencję wymyślono po to, by robiła wszystko lepiej od człowieka. Staje się w ten sposób naszym bogiem, którego sami modelujemy.”

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – „iHUMAN” to historia biznesu związanego z nowymi technologiami oraz ludzi, którzy je tworzą. Przerażająca, bo bliska fantazji science fiction, w której komputery przejmują władzę nad ludźmi.
TONJE HESSEN SCHEI: – Odkąd rozwój technologii umożliwił tworzenie bystrzejszych od nas maszyn, wszyscy się zastanawiają, co nas czeka w świecie robotów potrafiących reagować na otoczenie i na sytuacje, z którymi wcześniej nigdy nie miały do czynienia.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Bóg naszej produkcji"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021