„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Ten Bowie nam się należał

Bowie u Klaty

Günter Franzmeier jako kosmita Newton w wiedeńskim wystawieniu „Lazarusa”, 2018 r. Günter Franzmeier jako kosmita Newton w wiedeńskim wystawieniu „Lazarusa”, 2018 r. Leonhard Foeger/Reuters / Forum
Musical „Lazarus” – ostatnie, obok płyty „Blackstar”, dzieło Davida Bowiego – można od 26 września oglądać we wrocławskim Teatrze Capitol. Reżyser Jan Klata uważa, że pandemia i polityka nadają mu nowy kontekst.
Plakat z Davidem Bowiem zapowiadający polską wersję musicalu.Gavin Evans/Polityka Plakat z Davidem Bowiem zapowiadający polską wersję musicalu.

Fabuła „Lazarusa”, w którą wplecione zostało 18 piosenek Bowiego, opowiada o kosmicie, który przybył na Ziemię z misją znalezienia ratunku dla pozostawionej na pustynniejącej planecie – domu rodziny. Ale utknął w Ameryce, wegetuje w luksusowym apartamencie, odizolowany od świata, zamknięty we własnej głowie, we wspomnieniach i marzeniach o ucieczce w gwiazdy, choćby jego rakieta miała być jednocześnie jego trumną.

Jan Klata podczas prób nad musicalem we wrocławskim Capitolu zauważa wiele analogii do naszej rzeczywistości.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Ten Bowie nam się należał"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021