Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Co tu się odjaniepawla?

Co tu się odjaniepawla? Jak upada kult JPII

Naklejka umieszczana przez aktywistów w nazwach ulic, szkół i parków im. Jana Pawła II. Naklejka umieszczana przez aktywistów w nazwach ulic, szkół i parków im. Jana Pawła II. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jan Paweł II rzadko bywał czarnym bohaterem popkultury. Wykpiwano co najwyżej dewocyjny, kiczowaty kult papieski. Twórcy, którzy łamali tę zmowę milczenia, byli piętnowani. Dziś mogliby liczyć na rozgrzeszenie.
Uczestniczki protestów kąpiące się w sadzawce – części instalacji Jerzego Kaliny przed Muzeum Narodowym w Warszawie.Krzysztof Gonciarz Uczestniczki protestów kąpiące się w sadzawce – części instalacji Jerzego Kaliny przed Muzeum Narodowym w Warszawie.

Może mało kto o tym teraz pamięta, ale dobiegający końca 2020 został przez Sejm ustanowiony rokiem papieskim i gdyby nie pandemia, stulecie urodzin Wojtyły nie przeszłoby pewnie bez echa. Tak jak nie przeszedł bez echa raport Watykanu o przewinach amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka i dokument TVN „Don Stanislao” z kard. Dziwiszem w roli głównej. Oba materiały kładą się cieniem na wizerunku papieża Polaka. I oba były jak podpałki wrzucone w sam środek krajowych protestów, od początku antyrządowych, ale i antykościelnych, a na pewno antyklerykalnych.

Demonstracje odbywały się m.in. pod krakowskim oknem papieskim, a w Warszawie kilka nastolatek zażyło kąpieli w sadzawce wokół rzeźby JPII przed Muzeum Narodowym, zresztą w kolorowej asyście gumowych kaczek.

Pomnik JPII zachwiał się przynajmniej symbolicznie i to też jest jakaś nowość. Dyskusja i namiastka rewizji jego pontyfikatu wpisują się w dodatku w modny nurt cancel culture, bojkotowania czyjegoś dorobku w odwecie za kontrowersje, zaniechania, niespójności w życiorysie i inne grzechy. Nowego wydźwięku nabrała fraza „co tu się odjaniepawla?”, czyli „co tu się wyprawia” – teraz rozumiana też jako oczyszczanie przestrzeni publicznej z JPII, wszechobecnych miejsc „imienia”, „ku czci” i „na pamiątkę”.

Bardzo ożywione dziedzictwo

„Chcielibyśmy, by dziedzictwo Jana Pawła II było żywe – nie może być zaklęte w kamieniu. Dlatego jest potrzeba żywej debaty o bardzo ważnych wartościach dla współczesności, o których mówił papież, o wartościach z nim związanych, o jego szkole myślenia” – perorował wicepremier Piotr Gliński, inaugurując w październiku poświęconą papieżowi konferencję naukową w siedzibie episkopatu.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Co tu się odjaniepawla?"
Reklama