Kultura

Co tu się odjaniepawla?

Jak upada kult JPII

Naklejka umieszczana przez aktywistów w nazwach ulic, szkół i parków im. Jana Pawła II. Naklejka umieszczana przez aktywistów w nazwach ulic, szkół i parków im. Jana Pawła II. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jan Paweł II rzadko bywał czarnym bohaterem popkultury. Wykpiwano co najwyżej dewocyjny, kiczowaty kult papieski. Twórcy, którzy łamali tę zmowę milczenia, byli piętnowani. Dziś mogliby liczyć na rozgrzeszenie.
Uczestniczki protestów kąpiące się w sadzawce – części instalacji Jerzego Kaliny przed Muzeum Narodowym w Warszawie.Krzysztof Gonciarz Uczestniczki protestów kąpiące się w sadzawce – części instalacji Jerzego Kaliny przed Muzeum Narodowym w Warszawie.

Może mało kto o tym teraz pamięta, ale dobiegający końca 2020 został przez Sejm ustanowiony rokiem papieskim i gdyby nie pandemia, stulecie urodzin Wojtyły nie przeszłoby pewnie bez echa. Tak jak nie przeszedł bez echa raport Watykanu o przewinach amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka i dokument TVN „Don Stanislao” z kard. Dziwiszem w roli głównej. Oba materiały kładą się cieniem na wizerunku papieża Polaka. I oba były jak podpałki wrzucone w sam środek krajowych protestów, od początku antyrządowych, ale i antykościelnych, a na pewno antyklerykalnych.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Co tu się odjaniepawla?"

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021