Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Zabrać kulturze moc

Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Największa filharmonia świata, czyli radiowa Dwójka, w wielu miejscach kraju wkrótce całkiem straci głos

Program II Polskiego Radia, dziś nazywany Dwójką i jako jedyny poświęcony w całości kulturze, obchodzi 1 marca siedemdziesięciolecie. Na jubileusz od zarządu własnej instytucji, z poparciem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, może otrzymać taki prezent, że się nie pozbiera.

Lakoniczny komunikat prasowy z posiedzenia KRRiT z 20 lutego mówi, iż podjęto na nim decyzje „w sprawach koncesyjnych w zakresie zmian technicznych”. Za tym enigmatycznym zwrotem kryje się zgoda na projekt złożony w radzie przez zarząd PR SA, dotyczący „rekonfiguracji sieci nadawczych UKF Polskiego Radia”. Dla niezorientowanych wyjaśnienie: Dwójka dysponuje dziś relatywnie nienajgorszą (tzn. jak na Polskie Radio; nie umywa się ona do zasięgu i mocy Zetki, RMF czy Radia Maryja) siecią nadajników i częstotliwości UKF, pokrywającą dużą część kraju. Jedynka natomiast nadaje w całym kraju na falach długich oraz ma jeszcze dodatkowe częstotliwości na UKF w centrach dużych miast. Prezesi zapragnęli wzmocnić Jedynkę kosztem Dwójki. Zachowując oczywiście Jedynkową sieć na falach długich; wzmocnienie dotyczy wyłącznie UKF. Nie przeprowadzono zresztą żadnych badań, które ustaliłyby, że dzięki temu zabiegowi słuchalność Jedynki wzrośnie.

Zgoda KRRiT już jest, a w najbliższym czasie ma zostać złożone odnośne pismo w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, który takie zmiany zatwierdza. Zatwierdzanie trwa zwykle koło miesiąca. Zarząd PR SA projektuje już reklamę nowych częstotliwości Jedynki.

Oto kilka przykładów, z jaką mocą nadaje dziś Dwójka i z jaką ma nadawać po tzw. alokacji:

MIASTOOBECNIEWG PROJEKTU
Białystok30 kW1 kW
Częstochowa60 kW2 kW
Gdańsk120 kW1 kW
Kielce60 kW1 kW
Konin30 kW1 kW
Kraków60 kW1 kW
Lublin30 kW0,2 kW
Olsztyn30 kW0,05/5 kW
Opole60 kW10 kW
Poznań120 kW0,1 kW
Przemyśl5 kW1 kW
Rzeszów120 kW0,1 kW
Szczecin60 kW1 kW
Warszawa10/120 kW0,2 kW
Wrocław120 kW10 kW

Jedynce ma też być oddana część nadajników, z których korzysta edukacyjne Radio Bis (Białogard, Bydgoszcz, Kłodzko, Koszalin, Łowicz, Płock, Siedlce, Tarnów, Zielona Góra).Dwójka zatem w wielu miejscach kraju w ogóle straci głos, w wielu innych nadal jej nie będzie, w innych będzie tak cicha, że praktycznie niesłyszalna – a dobra jakość dźwięku jest szczególnie ważna w tym programie, nadającym dobrą muzykę, teatr radiowy, sprawozdania z imprez kulturalnych. Wedle badań 40 proc. słuchaczy Dwójki to ludzie mieszkający na prowincji, którzy nie pójdą w zamian na koncert, spektakl czy wystawę. „Największa filharmonia świata w Twoim domu”, jak reklamuje się ten program najpełniej realizujący misję radia publicznego, będzie musiała zamilknąć na rzecz polityków.

Nie pierwszy to zamach na jedyne w Polsce radio kulturalne. Przypomnijmy tu koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to przez parę lat Dwójka musiała dzielić antenę z Biską (Radio Bis nadawało rano, Dwójka po południu), i to tylko dzięki wielkiej akcji powstałych wówczas spontanicznie Klubów Miłośników Dwójki. Uratowały one to radio, które skazywano już na nieistnienie. Czy nie nadeszła pora, by owe kluby reaktywować? I to jak najszybciej, zanim Dwójka ucichnie zupełnie.

Na razie w tej sprawie, jak i w sprawie opisywanej przeze mnie wcześniej groźby rozwiązania radiowych zespołów muzycznych, protestuje środowisko muzyczne oraz słuchacze. List można nadal podpisywać.

Link do listu: http://www.sygnatariusze-radio.com/

WIĘCEJ

  1. Radio nie chce grać: Losy Polskiej Orkiestry Radiowej i Chóru Polskiego Radia zagrożone.
  2. Melomaniacy: Naprawdę są w Polsce ludzie, którzy prawie codziennie chodzą do filharmonii lub opery, a w radiu łapią tylko muzykę poważną. Twierdzą, że to ich sposób na życie.
  3. Głuche ucho: W badaniach muzykalności polskie ośmiolatki nie odstają od innych Europejczyków. Dopiero później gwałtownie tracą słuch muzyczny. Jak to się dzieje?

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną