Kultura

Zabrać kulturze moc

Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Największa filharmonia świata, czyli radiowa Dwójka, w wielu miejscach kraju wkrótce całkiem straci głos

Program II Polskiego Radia, dziś nazywany Dwójką i jako jedyny poświęcony w całości kulturze, obchodzi 1 marca siedemdziesięciolecie. Na jubileusz od zarządu własnej instytucji, z poparciem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, może otrzymać taki prezent, że się nie pozbiera.

Lakoniczny komunikat prasowy z posiedzenia KRRiT z 20 lutego mówi, iż podjęto na nim decyzje „w sprawach koncesyjnych w zakresie zmian technicznych”. Za tym enigmatycznym zwrotem kryje się zgoda na projekt złożony w radzie przez zarząd PR SA, dotyczący „rekonfiguracji sieci nadawczych UKF Polskiego Radia”. Dla niezorientowanych wyjaśnienie: Dwójka dysponuje dziś relatywnie nienajgorszą (tzn. jak na Polskie Radio; nie umywa się ona do zasięgu i mocy Zetki, RMF czy Radia Maryja) siecią nadajników i częstotliwości UKF, pokrywającą dużą część kraju. Jedynka natomiast nadaje w całym kraju na falach długich oraz ma jeszcze dodatkowe częstotliwości na UKF w centrach dużych miast. Prezesi zapragnęli wzmocnić Jedynkę kosztem Dwójki. Zachowując oczywiście Jedynkową sieć na falach długich; wzmocnienie dotyczy wyłącznie UKF. Nie przeprowadzono zresztą żadnych badań, które ustaliłyby, że dzięki temu zabiegowi słuchalność Jedynki wzrośnie.

Zgoda KRRiT już jest, a w najbliższym czasie ma zostać złożone odnośne pismo w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, który takie zmiany zatwierdza. Zatwierdzanie trwa zwykle koło miesiąca. Zarząd PR SA projektuje już reklamę nowych częstotliwości Jedynki.

Oto kilka przykładów, z jaką mocą nadaje dziś Dwójka i z jaką ma nadawać po tzw. alokacji:

MIASTO OBECNIE WG PROJEKTU
Białystok 30 kW 1 kW
Częstochowa 60 kW 2 kW
Gdańsk 120 kW 1 kW
Kielce 60 kW 1 kW
Konin 30 kW 1 kW
Kraków 60 kW 1 kW
Lublin 30 kW 0,2 kW
Olsztyn 30 kW 0,05/5 kW
Opole 60 kW 10 kW
Poznań 120 kW 0,1 kW
Przemyśl 5 kW 1 kW
Rzeszów 120 kW 0,1 kW
Szczecin 60 kW 1 kW
Warszawa 10/120 kW 0,2 kW
Wrocław 120 kW 10 kW

Jedynce ma też być oddana część nadajników, z których korzysta edukacyjne Radio Bis (Białogard, Bydgoszcz, Kłodzko, Koszalin, Łowicz, Płock, Siedlce, Tarnów, Zielona Góra).

Reklama