Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Zabrać kulturze moc

Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Największa filharmonia świata, czyli radiowa Dwójka, w wielu miejscach kraju wkrótce całkiem straci głos

Program II Polskiego Radia, dziś nazywany Dwójką i jako jedyny poświęcony w całości kulturze, obchodzi 1 marca siedemdziesięciolecie. Na jubileusz od zarządu własnej instytucji, z poparciem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, może otrzymać taki prezent, że się nie pozbiera.

Lakoniczny komunikat prasowy z posiedzenia KRRiT z 20 lutego mówi, iż podjęto na nim decyzje „w sprawach koncesyjnych w zakresie zmian technicznych”. Za tym enigmatycznym zwrotem kryje się zgoda na projekt złożony w radzie przez zarząd PR SA, dotyczący „rekonfiguracji sieci nadawczych UKF Polskiego Radia”. Dla niezorientowanych wyjaśnienie: Dwójka dysponuje dziś relatywnie nienajgorszą (tzn. jak na Polskie Radio; nie umywa się ona do zasięgu i mocy Zetki, RMF czy Radia Maryja) siecią nadajników i częstotliwości UKF, pokrywającą dużą część kraju. Jedynka natomiast nadaje w całym kraju na falach długich oraz ma jeszcze dodatkowe częstotliwości na UKF w centrach dużych miast. Prezesi zapragnęli wzmocnić Jedynkę kosztem Dwójki. Zachowując oczywiście Jedynkową sieć na falach długich; wzmocnienie dotyczy wyłącznie UKF. Nie przeprowadzono zresztą żadnych badań, które ustaliłyby, że dzięki temu zabiegowi słuchalność Jedynki wzrośnie.

Zgoda KRRiT już jest, a w najbliższym czasie ma zostać złożone odnośne pismo w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, który takie zmiany zatwierdza. Zatwierdzanie trwa zwykle koło miesiąca. Zarząd PR SA projektuje już reklamę nowych częstotliwości Jedynki.

Oto kilka przykładów, z jaką mocą nadaje dziś Dwójka i z jaką ma nadawać po tzw. alokacji:

MIASTOOBECNIEWG PROJEKTU
Białystok30 kW1 kW
Częstochowa60 kW2 kW
Gdańsk120 kW1 kW
Kielce60 kW1 kW
Konin30 kW1 kW
Kraków60 kW1 kW
Lublin30 kW0,2 kW
Olsztyn30 kW0,05/5 kW
Opole60 kW10 kW
Poznań120 kW0,1 kW
Przemyśl5 kW1 kW
Rzeszów120 kW0,1 kW
Szczecin60 kW1 kW
Warszawa10/120 kW0,2 kW
Wrocław120 kW10 kW

Jedynce ma też być oddana część nadajników, z których korzysta edukacyjne Radio Bis (Białogard, Bydgoszcz, Kłodzko, Koszalin, Łowicz, Płock, Siedlce, Tarnów, Zielona Góra).Dwójka zatem w wielu miejscach kraju w ogóle straci głos, w wielu innych nadal jej nie będzie, w innych będzie tak cicha, że praktycznie niesłyszalna – a dobra jakość dźwięku jest szczególnie ważna w tym programie, nadającym dobrą muzykę, teatr radiowy, sprawozdania z imprez kulturalnych. Wedle badań 40 proc. słuchaczy Dwójki to ludzie mieszkający na prowincji, którzy nie pójdą w zamian na koncert, spektakl czy wystawę. „Największa filharmonia świata w Twoim domu”, jak reklamuje się ten program najpełniej realizujący misję radia publicznego, będzie musiała zamilknąć na rzecz polityków.

Nie pierwszy to zamach na jedyne w Polsce radio kulturalne. Przypomnijmy tu koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to przez parę lat Dwójka musiała dzielić antenę z Biską (Radio Bis nadawało rano, Dwójka po południu), i to tylko dzięki wielkiej akcji powstałych wówczas spontanicznie Klubów Miłośników Dwójki. Uratowały one to radio, które skazywano już na nieistnienie. Czy nie nadeszła pora, by owe kluby reaktywować? I to jak najszybciej, zanim Dwójka ucichnie zupełnie.

Na razie w tej sprawie, jak i w sprawie opisywanej przeze mnie wcześniej groźby rozwiązania radiowych zespołów muzycznych, protestuje środowisko muzyczne oraz słuchacze. List można nadal podpisywać.

Link do listu: http://www.sygnatariusze-radio.com/

WIĘCEJ

  1. Radio nie chce grać: Losy Polskiej Orkiestry Radiowej i Chóru Polskiego Radia zagrożone.
  2. Melomaniacy: Naprawdę są w Polsce ludzie, którzy prawie codziennie chodzą do filharmonii lub opery, a w radiu łapią tylko muzykę poważną. Twierdzą, że to ich sposób na życie.
  3. Głuche ucho: W badaniach muzykalności polskie ośmiolatki nie odstają od innych Europejczyków. Dopiero później gwałtownie tracą słuch muzyczny. Jak to się dzieje?

Reklama

Czytaj także

Nauka

Svante Pääbo i jego denisowianie. Tajemniczy kuzyni z jaskini

Denisowianie znani są niemal wyłącznie z kopalnego DNA. Badamy ich od dziesięciu lat, a każde nowe odkrycie przynosi kolejną zagadkę.

Marcin Ryszkiewicz
12.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną