„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Ani męskie, ani białe. Przed nami ciekawe, przełomowe rozdanie

Oscary: rozdanie przełomowe

Viola Davis grająca tytułową wokalistkę w „Ma Rainey: Matka Bluesa”. Viola Davis grająca tytułową wokalistkę w „Ma Rainey: Matka Bluesa”. Netflix
93. ceremonia wręczenia Oscarów nie będzie przypominała dotychczasowych. Ale dla artystów wywodzących się z mniejszości etnicznych i kobiet ma to być rozdanie przełomowe. Co nas jeszcze czeka?
Frances McDormand jako 60-letnia outsiderka w „Nomadland” Chloé Zhao.Netflix Frances McDormand jako 60-letnia outsiderka w „Nomadland” Chloé Zhao.

Już sam termin gali – 25 kwietna – jest wyjątkowy. Dwumiesięczny poślizg to efekt trwającego od wiosny ubiegłego roku kryzysu. Na skutek lockdownu wiele premier przesunięto lub odwołano. W Europie i w Ameryce większość kin pozostaje zamknięta do dziś. Akademia Filmowa zmieniła więc regulamin, wydłużając czas zgłoszeń do końca lutego. Zezwoliła też, by o nagrody mogły się ubiegać filmy pokazywane wyłącznie online, pod warunkiem że miały zaplanowaną dystrybucję w kinach w 2020 r. Skutek jest taki, że rosnące w siłę serwisy internetowe zgarnęły rekordową liczbę nominacji, sam Netflix tylko 35 (historyczny rekord należy do wytwórni United Artists z 45 nominacjami zdobytymi w 1940 r.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Ani męskie, ani białe. Przed nami ciekawe, przełomowe rozdanie"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020