Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Męskość w kryzysie

Co dziś w teatrze znaczy męskość

„Klub”, reż. Weronika Szczawińska, Akademia Teatralna w Warszawie i TR Warszawa. „Klub”, reż. Weronika Szczawińska, Akademia Teatralna w Warszawie i TR Warszawa. Bartek Warzecha
Kiedy chodziło o kryzys wieku średniego, opisywali go mężczyźni. Teraz kryzys jest szerszy, nazywa się patriarchat i kapitalizm, i opowiadają o nim kobiety i młodzi. Także w teatrze.
„Halka”, reż. Anna Smolar, Stary Teatr w Krakowie, na pierwszym planie Janusz (Radosław Krzyżowski).Magda Hueckel „Halka”, reż. Anna Smolar, Stary Teatr w Krakowie, na pierwszym planie Janusz (Radosław Krzyżowski).

„Andrzej wie lepiej” – karteczki takiej treści mieli sobie przekazywać 20- i 30-letni koledzy Andrzeja Chyry na planie serialu, w którym gra ich profesora. To miała być reakcja na uwagi warsztatowe, jakich udzielał im doświadczony aktor. Tę historię 56-letni Chyra przytacza w niedawnym wywiadzie opublikowanym w „Gazecie Wyborczej”, mówi tam wprost o swoich odczuciach: „Myślę, że my, pokolenie dziadersów, idziemy powoli do odstrzału. Pokolenie trzydziestolatków będzie strzelało do nas jak do kaczek”.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Męskość w kryzysie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >