Kultura

Męskość w kryzysie

Co dziś w teatrze znaczy męskość

„Klub”, reż. Weronika Szczawińska, Akademia Teatralna w Warszawie i TR Warszawa. „Klub”, reż. Weronika Szczawińska, Akademia Teatralna w Warszawie i TR Warszawa. Bartek Warzecha
Kiedy chodziło o kryzys wieku średniego, opisywali go mężczyźni. Teraz kryzys jest szerszy, nazywa się patriarchat i kapitalizm, i opowiadają o nim kobiety i młodzi. Także w teatrze.
„Halka”, reż. Anna Smolar, Stary Teatr w Krakowie, na pierwszym planie Janusz (Radosław Krzyżowski).Magda Hueckel „Halka”, reż. Anna Smolar, Stary Teatr w Krakowie, na pierwszym planie Janusz (Radosław Krzyżowski).

„Andrzej wie lepiej” – karteczki takiej treści mieli sobie przekazywać 20- i 30-letni koledzy Andrzeja Chyry na planie serialu, w którym gra ich profesora. To miała być reakcja na uwagi warsztatowe, jakich udzielał im doświadczony aktor. Tę historię 56-letni Chyra przytacza w niedawnym wywiadzie opublikowanym w „Gazecie Wyborczej”, mówi tam wprost o swoich odczuciach: „Myślę, że my, pokolenie dziadersów, idziemy powoli do odstrzału. Pokolenie trzydziestolatków będzie strzelało do nas jak do kaczek”.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Męskość w kryzysie"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021