Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Okładka książki „Fakty i plotki o kosmicznych piratach” Okładka książki „Fakty i plotki o kosmicznych piratach” mat. pr.
Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Przemek Liput, Fakty i plotki o kosmicznych piratach, Nasza Księgarnia

Kiedy po raz pierwszy sięgniemy po nową książkę Przemka Liputa, możemy przeżyć delikatny percepcyjny szok. Artysta, tworząc ją, zachorował chyba na jakieś przewlekłe horror vacui. Rozmach stworzonego przez niego świata, zamiłowanie do detalu, liczba elementów znajdujących się na poszczególnych rozkładówkach sprawi, że złapiemy się za głowę i nie będziemy w stanie od razu przetworzyć wszystkich smaczków, które nam zaserwował. Ale to tak naprawdę zaleta, bo każda kolejna lektura pozwala odkryć nowe rzeczy. Kosmiczna galaktyka Liputa jest pełna twórczej nonszalancji, surrealizmu i abstrakcyjnego humoru. Wbrew pozorom w książkach dla dzieci wcale nie trafia się to aż tak często.

mat. pr.Okładka książki „Fakty i plotki o kosmicznych piratach”

Alex Nogues (tekst), Miren Asiain Lora (ilustracje), Milion ostryg na szczycie góry, przeł. Joanna Ostrowska, Znak Emotikon

Geologia to nie jest dziedzina, o której łatwo opowiada się najmłodszym, a jednak można zrobić to w niestandardowy i wysmakowany plastycznie sposób, czego najlepszym dowodem jest „Milion ostryg na szycie góry”. Ciekawe, że autorzy nie starają się być na siłę atrakcyjni: ilustracje to nie jest łatwy i czytelny mainstream, ale delikatna i subtelna akwarela. Natomiast sama geologiczna podróż – ubrana w formę dialogu między mamą i dzieckiem – rozpoczyna się od końca. A dokładnie od tytułowej ostrygi na szczycie góry. Intrygujący i ciekawy tytuł.

mat. pr.Okładka książki „Milion ostryg na szczycie góry”

Maciej Jasiński (scenariusz), Piotr Nowacki (rysunki), Tomasz Kaczkowski (kolor), Czemu Pani się uparła, żeby spotkać dinozaura?, Krótkie Gatki

Jeśli w jakiejś współczesnej komiksowej serii możemy odnaleźć dziedzictwo i poczucie humoru klasyków komiksu peerelowskiego (choćby Butenki), to jest to właśnie cykl „Detektyw Miś Zbyś”. Ale bez obaw, rzecz jest w narracji i kresce całkowicie współczesna. Tym razem autorzy przenoszą bohaterów na wyspę dinozaurów, by rozwikłać zagadkę tajemniczego porwania. Rodzice w trakcie lektury też dostaną coś dla siebie, bo zarówno okładka, jak i jeden wątek fabularny to zręczne nawiązania do twórczości Tadeusza Baranowskiego.

mat. pr.Okładka książki „Czemu Pani się uparła, żeby spotkać dinozaura?”

Jules Howard (tekst), Miranda Zimmerman (ilustracje), Owady od A do Z, przeł. Grażyna Winiarska, Wydawnictwo Kropka

W związku z tym, że sezon na obserwację owadów w przyrodzie możemy praktycznie uznać za zamknięty, warto sięgnąć bo obszerny leksykon „Owady od A do Z”, zawierający ponad 300 gatunków z całego świata. A że mamy do czynienia z publikacją popularnonaukową, warstwa graficzna jest bardzo rzetelna, a ilustracja encyklopedyczna, realistyczna, z wiernie oddanymi detalami i barwami poszczególnych gatunków.

mat. pr.Okładka książki „Owady od A do Z”

Lewis Trondheim (scenariusz), Alexis Nesme (rysunki), Horrifikland, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont

Żeby nie zaniedbać miłośników estetyki mainstreamowej, na koniec wspomnijmy o bardzo ciekawym eksperymencie, a właściwie spotkaniu dwóch światów popkultury: amerykańskiego Disneya i tradycji francuskiego komiksu głównego nurtu. W ramach owego spotkania wydano kilka albumów, a do Polski trafił właśnie „Horrifikland”, do którego scenariusz napisał jeden z najbardziej uhonorowanych artystów frankofońskich Lewis Trondheim. Za rysunki odpowiada Alexis Nesme, też Europejczyk. Wyszła z tego ciekawa zabawa konwencją horroru, a i wizualnie świat Disneya na tym zyskał – choć nadal nie została podważona jego istota. To wciąż rysunek skoncentrowany na warsztacie, za to odrobinę mniej cukierkowy.

mat. pr.Okładka książki „Horrifikland”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną