Kultura

Śląska trylogia

Śląska trylogia Nowaka i Twardocha

Prapremiera „Pokory” w tyskiej mediatece. Po prawej: Joanna Freszel (Agnes) i Sebastian Szumski (Alois). Po lewej: dyrygent Marek Moś. Prapremiera „Pokory” w tyskiej mediatece. Po prawej: Joanna Freszel (Agnes) i Sebastian Szumski (Alois). Po lewej: dyrygent Marek Moś. Paweł Stelmach
We współczesnej polskiej muzyce trudno o podobny przykład międzygatunkowej współpracy jak kompozytora Aleksandra Nowaka i pisarza Szczepana Twardocha. Jej efekty potwierdzają, że przed operą jeszcze wielka przyszłość.
Założenie było takie: śląski kompozytor pisze muzykę do słów śląskiego pisarza, a wykonuje śląski zespół pod batutą śląskiego dyrygenta. Na fot. od lewej: Szczepan Twardoch i Aleksander Nowak.Paweł Stelmach Założenie było takie: śląski kompozytor pisze muzykę do słów śląskiego pisarza, a wykonuje śląski zespół pod batutą śląskiego dyrygenta. Na fot. od lewej: Szczepan Twardoch i Aleksander Nowak.

Prapremierą „Pokory” 5 listopada na Auksodrone w Tychach zamknął się trzyczęściowy cykl dramatów muzycznych, z których dwa wcześniejsze wykonano w tym samym miejscu w poprzednich dwóch latach. Pomysłodawcą był Filip Berkowicz, kurator festiwalu odbywającego się od czterech lat w tyskiej Mediatece, gdzie też jest siedziba AUKSO, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy prowadzonej przez Marka Mosia. Założenie było takie: śląski kompozytor pisze muzykę do słów śląskiego pisarza, a wykonuje śląski zespół pod batutą śląskiego dyrygenta.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Kultura; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Śląska trylogia"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021