Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Lepiej zacząć niż skończyć

Lepiej zacząć niż skończyć. Wszystkie scenariusze apokalipsy

„Jeśli mówię, że nie powinniśmy się za bardzo opowieściami o końcu świata przejmować, to próbuję odebrać im trochę grozy, którą w nas wywołują”. „Jeśli mówię, że nie powinniśmy się za bardzo opowieściami o końcu świata przejmować, to próbuję odebrać im trochę grozy, którą w nas wywołują”. Stijn Dijkstra/Eyeem / Getty Images
Wśród licznych opowieści o nadciągającej apokalipsie i zagładzie ludzkości możemy nie zauważyć prawdziwych zagrożeń – przekonuje Maciej Jakubowiak, autor książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.
Maciej JakubowiakKuba Pierzchała Maciej Jakubowiak

KATARZYNA CZARNECKA: – Przedstawił pan w swojej książce tyle scenariuszy końców świata, że nie wiadomo, czy w 2022 r. robić zapasy żywności i papieru toaletowego, rzucić wszystko i wyjechać na jakąś plażę czy – jak u Larsa von Triera – zbierać gałęzie na szałas.
MACIEJ JAKUBOWIAK: – Ta mnogość i różnorodność były mi potrzebne, żeby opowieści o końcu świata rozmontować. Pokazać, że to kulturowe błyskotki i narzędzia, które wymyślamy, a później wtykamy tu i tam, niekoniecznie rozsądnie.

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Kultura; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Lepiej zacząć niż skończyć"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >