Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Purura dla pań, agażant dla panów

Purura dla pań, agażant dla panów. Piękna wystawa rzeczy wypartych

Wystawa „Stan rzeczy” w warszawskim Muzeum Narodowym. Wystawa „Stan rzeczy” w warszawskim Muzeum Narodowym. Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa „Stan rzeczy” w warszawskim Muzeum Narodowym przenosi widza w świat rzeczy pięknych o dziwnych nazwach... nieodwracalnie wypartych z naszego życia.
Od lewej: Słój na pijawki, Niemcy, II poł. XIX w. Szkandela do podgrzewania pościeli, Paryż, ok. 1800 r. Porte-bouquet – oprawa do bukietu, Francja (?), 1850–1860 r. Męska czapka nocna, Niemcy, poł. XVIII w.Piotr Ligier/MNW, Igor Oleś/MNW/Muzeum Narodowe w Warszawie Od lewej: Słój na pijawki, Niemcy, II poł. XIX w. Szkandela do podgrzewania pościeli, Paryż, ok. 1800 r. Porte-bouquet – oprawa do bukietu, Francja (?), 1850–1860 r. Męska czapka nocna, Niemcy, poł. XVIII w.

Szkolną edukację zaczynałem od pisania piórem maczanym w kałamarzu, a największym powodem do dumy był bogaty zestaw stalówek (najwyżej cenione były tzw. krzyżaki). Mój wuj nosił jeszcze – co nikogo nie dziwiło – zegarek na dewizce, a ojciec zawsze w niedzielny poranek zakładał bonżurkę. Ciocia – palaczka – nie rozstawała się z cygarniczką, a mama, która pali do dziś, sumiennie każdą paczkę papierosów nadal przepakowuje do papierośnicy. Po rodzinnych niedzielnych obiadach grywaliśmy zawsze w loteryjkę, z pięknymi bakelitowymi „beczułkami”.

Polityka 21.2022 (3364) z dnia 17.05.2022; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Purura dla pań, agażant dla panów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >