Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wykluczenie to u nas tabu

Agnieszka Smoczyńska: Czy Polacy są rasistami? Skrzętnie to ukrywają

Agnieszka Smoczyńska (ur. 1978 r.) – reżyserka filmowa i teatralna. Agnieszka Smoczyńska (ur. 1978 r.) – reżyserka filmowa i teatralna. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
Zastanawiam się, jak te dwie czarnoskóre dziewczynki byłyby przyjmowane w polskich miastach – mówi Agnieszka Smoczyńska, reżyserka wchodzącego właśnie do kin filmu „Silent Twins”, za który otrzymała Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
„Myślę, że w Polsce temat wykluczenia wciąż stanowi tabu.”Łukasz Dejnarowicz/Forum „Myślę, że w Polsce temat wykluczenia wciąż stanowi tabu.”

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – Co biała reżyserka z Europy Środkowo-Wschodniej zobaczyła w historii Jennifer i June, czarnoskórych emigrantek z Barbadosu mieszkających w Walii, które od wczesnego dzieciństwa nie chciały z nikim rozmawiać?
AGNIESZKA SMOCZYŃSKA: – Gdy doczytałam tę historię do końca i zrozumiałam, co się działo między siostrami bliźniaczkami, bardzo mnie ta relacja poruszyła. Miłość i nienawiść. Miotanie się między skrajnościami. Ogromna naiwność pomieszana z dojrzałością i brutalnością wobec siebie nawzajem. Bycie ofiarą, a jednocześnie oprawcą. Do tego bogaty świat wewnętrzny dziewczynek przeciwko opresyjnej, nudnej, przytłaczającej rzeczywistości, z którą odmówiły komunikacji werbalnej.

Znała pani podobną sytuację z własnego dzieciństwa?

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Wykluczenie to u nas tabu"
Reklama