Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Niewdzięczna wdzięczność

Prowokator Dunikowski. Wybitny rzeźbiarz nadal budzi kontrowersje

Dunikowski podczas pracy nad rzeźbą „Robotnik”, 1948 r. Dunikowski podczas pracy nad rzeźbą „Robotnik”, 1948 r. PAP
Wybitny rzeźbiarz Xawery Dunikowski za życia nieustannie prowokował i bulwersował. Okazuje się, że ponad pół wieku po śmierci niektórym rodakom także nie daje spokojnie spać.
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej w Olsztynie autorstwa Xawerego Dunikowskiego.Tomasz Waszczuk/PAP Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej w Olsztynie autorstwa Xawerego Dunikowskiego.

Bezsenne noce Dunikowski zafundował na pewno szefowi Instytutu Pamięci Narodowej Karolowi Nawrockiemu, który chce, by pomnik jego autorstwa zniknął nieodwołalnie z przestrzeni publicznej Olsztyna. Przypomnijmy, że stanął tam w 1954 r. i miał wyrazić wdzięczność dla Armii Czerwonej za wyzwolenie miasta z rąk niemieckiego okupanta (że czerwonoarmiści przy okazji z premedytacją spalili pół miasta, nikt wówczas nie wspominał). Pierwsze głosy, by pomnika się pozbyć, pojawiły się wraz z nowym ustrojem, w 1989 r. Trzy lata później list otwarty w tej sprawie, skierowany do władz państwowych i samorządowych, solidarnie podpisały niemal wszystkie organizacje kombatanckie. Cóż, skoro niedługo potem pomnik wpisano do rejestru zabytków, co sprawiło, że stał się praktycznie nietykalny.

Do czasu – bo agresja Rosji na Ukrainę ożywiła przeciwników pomnika.

Polityka 46.2022 (3389) z dnia 08.11.2022; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewdzięczna wdzięczność"
Reklama