Wybitny rzeźbiarz Xawery Dunikowski za życia nieustannie prowokował i bulwersował. Okazuje się, że ponad pół wieku po śmierci niektórym rodakom także nie daje spokojnie spać.
Media społecznościowe, zwłaszcza umiejętnie wykorzystywane, są znakomitym medium do promocji czegokolwiek, dlaczego więc nie sztuki? – opowiada Kamil Śliwiński, twórca strony Polish Masters of Art.
Drugie odmrożenie kultury Zachęta uczciła otwarciem dużej wystawy poświęconej rzeźbie. Ważnej, ale i kontrowersyjnej.
Dzieła Caravaggia i Berniniego pokazują, że włoski barok może być wręcz stworzony dla dzisiejszej wrażliwości i współczesnych emocjonalnych potrzeb.
Konceptualna rzeźba stanęła w bliskim sąsiedztwie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej autorem jest artysta Rafał Bujnowski, tegoroczny laureat Nagrody imienia Jana Cybisa.
Przez stulecia artyści utrwalali naturę w swych dziełach. Teraz coraz częściej chcą ją ratować.
Ktoś powie, że to samowolka. Odpowiadam: nie niszczę miejsc, staram się dać im nowe życie – mówi rzeźbiarz Tomasz Górnicki, który prezentacje swoich prac w galeriach łączy z drugim życiem streetartowca.
Wystawa prac Henry’ego Moore’a w Orońsku to jedno z wydarzeń muzealnych roku. I świetna okazja, by podumać nad tym, czym właściwie jest dziś rzeźba.
Na świecie parki rzeźby są popularne i często spotykane. Powoli przekonują się do nich także mieszkańcy polskich miast. Teraz ten proces przekonywania się powinien przyspieszyć.
Starożytni bardziej szanowali brązy niż marmury, a atrybutem greckiego rzeźbiarza było nie tyle dłuto, ile tygiel.