Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Walki uliczne

Warszawa w budowie. Wystawa, która wkracza w sam środek sporu o stolicę

Tzw. woonerf, czyli nowy model ulicy 6 sierpnia w Łodzi: choć odbywa się tu jakiś ruch kołowy, dominują piesi. Tzw. woonerf, czyli nowy model ulicy 6 sierpnia w Łodzi: choć odbywa się tu jakiś ruch kołowy, dominują piesi. Piotr Kamionka / Reporter
W polskich miastach od dawna toczą się batalie o wygląd i funkcje ulic. Opowiada o tym tegoroczna edycja wystawy „Warszawa w budowie” w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Warszawski plac Pięciu Rogów dawniej.Rafał Guz/PAP Warszawski plac Pięciu Rogów dawniej.

Urbanistycznym sercem miast zawsze pozostawały rynki, tudzież reprezentacyjne place. Dziś czas świetności zdają się mieć już za sobą, ociosane z reguły do funkcji sentymentalnych i turystycznych. Co innego ulice. To nadal pulsujący krwiobieg miasta. Stale coś łączą lub dzielą, służą przemieszczaniu się mas ludzi, aut, towarów, usług. Zawsze tak było i wydaje się, że ta mnogość funkcji i zadań harmonijnie się w historii splatała. Do czasu. A konkretnie do momentu, gdy nieliczne karoce, później dorożki, tramwaje i omnibusy zostały zastąpione przez liczne, a nawet bardzo liczne samochody.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Walki uliczne"
Reklama