Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Jerzy Połomski nie żyje. Piosenkarz miał 89 lat

Nie żyje Jerzy Połomski. Nie żyje Jerzy Połomski. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Jerzy Połomski, znany z takich utworów jak „Bo z dziewczynami” czy „Cała sala śpiewa z nami”, zmarł w wieku 89 lat. Informację potwierdziła jego menedżerka.

„Dzisiaj wieczorem w szpitalu przy ulicy Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą, i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Violetta Lewandowska, menedżerka Jerzego Połomskiego.

Czytaj też: Nowe życie polskiego transatlantyku

Nie tylko piosenkarz

Artysta urodził się 18 września 1933 r. w Radomiu jako Jerzy Pająk. Nazwisko zmienił podczas studiów w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Debiutował jako aktor w Teatrze Buffo w 1957 r. Grał role dramatyczne, m.in. Poetę w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, króla Jana Kazimierza w „Mazepie” Juliusza Słowackiego, tytułową rolę w sztuce Maksyma Gorkiego „Jegor Bułyczow”. Później występował też w Teatrze Syrena.

Jednocześnie dokonywał nagrań radiowych jako wokalista. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Trzy lata później zdobył drugą nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za utwór „Woziwoda”.

Jako solista zadebiutował w 1959 r. albumem „Podwieczorek z piosenką”. Na przełomie lat 60. i 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Uznanie przyniosły mu wykonania takich utworów jak „Cała sala śpiewa z nami”, „Bo z dziewczynami”, „Komu piosenkę” czy „Daj”. W późniejszych latach Połomski wydawał także płyty z przedwojennymi piosenkami („Przedwojenne przeboje” z 1994 r.), a także kolędami i piosenkami świątecznymi („Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski” z 1998 r.).

Czytaj też: Łzy Ich Trojga

Artysta weteran

Koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji, na Kubie, a także w ośrodkach polonijnych w USA. W latach 1967 i 1969 zdobywał tytuły najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej.

W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2000 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś osiem lat później Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2018 r. u Połomskiego zdiagnozowano problemy ze słuchem. W 2019 r. po ponad 60 latach koncertowania artysta zadecydował o zawieszeniu działalności. Latem 2021 r. trafił do Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną