Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Protestują i grają

Protestują i grają. Rosyjscy muzycy szukają przystani za granicą. Wojna ich zszokowała

Alena Baeva Alena Baeva alena-baeva.com/Andrej Grilc
Napaść Putina na Ukrainę była dla nich szokiem. Są Rosjanami, ale obywatelami świata, wielu mieszka za granicą. Uprawiają dziedzinę, która łączy ludzi: muzykę. Tym gorzej się czują.
Vadym KholodenkoCTK/PAP Vadym Kholodenko

„To moje pierwsze koncerty od chwili rozpoczęcia tej niewyobrażalnej wojny. Szczerze mówiąc, nie jestem teraz w stanie myśleć o niczym innym. Mam rosyjski paszport, a mój mąż ma ukraiński. (…). Stoję po stronie narodu ukraińskiego, a także każdego, niezależnie od narodowości, kto cierpi z powodu obecnej sytuacji i konsekwencji agresji obecnego reżimu w Rosji. Każda nuta zagrana dzisiaj tutaj, w Águilas w Hiszpanii, będzie modlitwą o pokój”. Te słowa na początku marca 2022 r. napisała w mediach społecznościowych wybitna skrzypaczka Alena Baeva. Urodzona w Kirgizji, wychowana w Moskwie; jako 15-latka wygrała warszawski Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo, w rok później – Konkurs im. Wieniawskiego. Już w kwietniu 2022 r. z mężem, równie wybitnym pianistą Vadymem Kholodenką (zwycięzcą amerykańskiego Konkursu im. Vana Cliburna), zagrali koncerty charytatywne na rzecz Ukrainy, m.in. w Luksemburgu, gdzie mieszkają. Vadym musiał ewakuować z Kijowa matkę. Alena, choć wcześniej spędzała w Rosji niemało czasu (ale w 2014 r. z powodu aneksji Krymu odwołała udział w ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich w Soczi), zrezygnowała z rosyjskiego paszportu i jest teraz obywatelką luksemburską.

Przyjaciele Moskale

Baeva i Kholodenko są zaprzyjaźnieni z Polską i często tu przyjeżdżają. Na festiwalu Chopin i Jego Europa byli w zeszłym roku, będą i w tym. Podobnie Yulianna Avdeeva, triumfatorka Konkursu Chopinowskiego z 2010 r. Jej występ na zamknięciu Chopina i Jego Europy będzie już trzecim w Polsce w tym roku, po recitalach na urodziny Chopina w Filharmonii Narodowej i na festiwalu w Dusznikach.

Oświadczenie po rosyjskiej inwazji Avdeeva opublikowała na Facebooku: „Będąc w szoku, podobnie jak miliony ludzi w tych dniach na całym świecie, muszę powiedzieć parę słów z głębi serca: z najgłębszym smutkiem i wewnętrznym bólem obserwuję agresję na Ukrainę, która przynosi tyle tragedii tak wielu ludziom.

Polityka 34.2023 (3427) z dnia 14.08.2023; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Protestują i grają"
Reklama