Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Mea pulpa

Żadna świnia nie powinna zagłosować na rzeźnika

„Żadna świnia nie będzie siała nienawiści, tak jak to robią polscy politycy” – to Agnieszka Holland w TVN. Mocne. Przed wyborami warto dodać też cytat z Orwella: Żadna świnia nie powinna zagłosować na rzeźnika. Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.

Grzegorz Krychowiak poinformował, że odchodzi z polskiej reprezentacji. Oczywiście w piłkę nożną. Precyzuję, bo ostatnio z Grzegorzem tak bywało, że trudno było się domyśleć, co on właściwie uprawia.

• Dawid Podsiadło użyczył swego wizerunku do gry komputerowej „Cyberpunk 2077: Widmo wolności”, do której napisał też muzyczny temat przewodni. Wciela się w niej w postać Dantego Caruso i tradycyjnie kosi konkurencję.

• Przebywający w Lądku-Zdroju prezydent Lech Wałęsa otrzymał z okazji 80. urodzin tort w postaci wielkiego kotleta schabowego ze świeczkami. Wszystko wskazuje na to, że ze świni, co siedziała w kinie.

• „Naprawdę czekam na drugą część filmu pt. »Po zielonej trawie piłka goni«. Tej pani, co nakręciła film podobno o zielonej granicy. Nie będę go oglądał. Nigdy”. Tyle Jan Tomaszewski, człowiek, który kiedyś stał w świetle bramki. Teraz ewidentnie ktoś mu to światło wyłączył.

• Doda wystąpiła na „Roztańczonym Narodowym” w TVP obok Zenona Martyniuka i innych gwiazd disco polo. Jak sama twierdzi, jej jedynym nałogiem jest nonkonformizm. Aha. Pamiętam taką recenzję filmu „Aż poleje się krew”: „Prawie w ogóle nie było krwi”.

• W nowej kampanii Porsche bohaterem jest Sobiesław Zasada i model Porsche 911 Dakar RED58 Special, którym wygrał australijski odcinek wyścigu Londyn–Sydney. Mam tylko nadzieję, że cena jest krótsza od nazwy.

• Po koncercie Sanah na Stadionie Narodowym reżyser Andrzej Saramonowicz ujawnił, że artystka „mówi o pierdołach” i nie chce być jak Bob Dylan. Szkoda, że Andrzej nie chce być jak Woody Allen.

• Michał Rachoń oraz Sławomir Cenckiewicz odebrali Nagrodę Wolności Słowa od „Gazety Polskiej Codziennie”.

Polityka 41.2023 (3434) z dnia 03.10.2023; Kultura; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Mea pulpa"
Reklama