Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Myszka zmieniła się w smoka

Disney skończył 100 lat, a świat zakochał się szybko. Jak myszka zmieniła się w smoka?

Disnejowskie krótkometrażówki były nierzadko popisem twórczej kreatywności. Disnejowskie krótkometrażówki były nierzadko popisem twórczej kreatywności. BEW
Wytwórnia założona przez Walta Disneya obchodzi w tym roku stulecie. Żaden inny koncern medialny nie wywarł tak wielkiego wpływu na masową wyobraźnię i globalną popkulturę.
Walt Disney w 1946 r.Wikipedia Walt Disney w 1946 r.

W satyrycznym serialu „South Park” Myszka Miki staje się szefem korporacji Disneya i jednym z największych łotrów: symbolem kapitalistycznej chciwości, sadystą terroryzującym wszystkich, którzy próbują uszczknąć coś dla siebie z multimedialnego imperium. Nerwowy śmiech Mikiego – swoją drogą nieźle parodiujący jego oryginalny głos, należący do samego Walta Disneya – to chichot kogoś o krok od wybuchu. I kogoś, z kim się nie zadziera.

The Walt Disney Company przypomina baśniowego smoka, który sukcesywnie gromadzi w swojej jaskini kosztowności. Dziś w smoczym skarbcu – czyli portfolio firmy – znajdują się całe zastępy superbohaterów, „Gwiezdne wojny”, Indiana Jones, „Avatar”, Predator, Obcy, Simpsonowie, „National Geographic” i „Toy Story”. Jeszcze kilkanaście lat temu żadna z tych marek nie należała do Disneya. Założone 100 lat temu studio zamieniło się z czasem w medialnego behemota rzucającego cień na całą globalną popkulturę.

„Walt Disney dla animacji jest tym, kim Zygmunt Freud dla psychoanalizy, święty Paweł dla chrześcijaństwa, Adam Mickiewicz dla polskiego romantyzmu, a Włodzimierz Lenin dla komunizmu. Można go nie lubić, można buntować się przeciwko jego hegemonii, ale nie da się zrozumieć historii filmu animowanego, albo nawet całej popkultury, nie znając jego zasług i grzechów” – pisał Paweł Sitkiewicz w książce „Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce”. Bo założyciel dzisiejszego koncernu konsekwentnie meblował wyobraźnię setek milionów ludzi na całym świecie, zamieniając swoje nazwisko w synonim familijnej rozrywki o bardzo konkretnym profilu.

Walt, papież i król

Stulecie mija 16 października.

Polityka 42.2023 (3435) z dnia 10.10.2023; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Myszka zmieniła się w smoka"
Reklama