Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Nobel zobowiązuje

Elfriede Jelinek. Elfriede Jelinek. "Dopóki w Polsce była kompletnie nieznana, miała się (w Polsce) jako tako." - pisał o niej Jerzy Pilch. © Gamma, BE&W
Córki dominujących matek, migrujący jubilerzy, wędrujący pisarze i więźniowie Auschwitz, czyli... laureaci literackiej Nagrody Nobla.

"Być może dobrze, iż literacka Nagroda Nobla jest przyznawana nie tylko pisarzom głównego nurtu, znanym i uznanym, ale i przedstawicielom tzw. mniejszości – kobietom, w tym szerzej w świecie nieznanej poetce polskiej, córkom dominujących matek, migrujących jubilerów, a także wędrującym pisarzom, więźniom Auschwitz, nawet jeśli we własnym kraju nie zawsze są popularni, a w młodości uszczęśliwiali świat nie tak jak trzeba." - pisał 2 lata temu w jednym z felietonów Daniel Passent. Coś w tym jest, wystarczy prześledzić losy "przed" i "po" laureatów z minionej dekady.

2006: Orhan Pamuk

Fenomen jego pisarstwa polega na tym, że autor czerpie w równym stopniu z tradycji europejskiej, jak i orientalnej.  

2005: Harold Pinter

Jeden z ostatnich przedstawicieli dawnego, dobrego teatru. Na scenę wprowadził nowych bohaterów i absurdalne poczucie humoru.  

  

2004: Elfriede Jelinek

"Dopóki w Polsce była kompletnie nieznana, miała się (w Polsce) jako tako." - pisał o niej Jerzy Pilch. 

2003: John Maxwell Coetzee

W swojej prozie tyleż elegancki, powściągliwy, co bezwzględny dla swoich bohaterów i otaczającego ich świata. 

2002: Imre Kertész

Nagrodzenie jego powieści „Los utracony" przedstawiającej Holocaust węgierskich Żydów zaogniło utajone dotąd podziały.  

  

2001: Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Ukazuje kulturowe kontrasty i destrukcyjny wpływ cywilizacji Zachodu na tożsamość Trzeciego Świata. Jego prozę porównuje się z dokonaniami Josepha Conrada.

2000: Gao Xingjian

Namiętność do literatury okazała się zgubna: w 1966 r. ówczesna żona zadenuncjowała go, ponieważ „podejrzanie dużo pisał”. 

1999: Günter Grass

Dokładnie czterdzieści lat po debiucie "Blaszanego bębenka" Akademia Szwedzka wyróżniła pisarza, który od dawna budził ogromne emocje. 

1998: José Saramago

Ma opinię antyklerykała. Kpi z kultu świętych czy sprzedaży odpustów. Nie wierzy w nieśmiertelną duszę, lecz w grzeszne ciało. 

1997: Dario Fo

Fo jest fe?

  

1996: Wisława Szymborska

Od czasu, gdy dostała literacką Nagrodę Nobla, toczy prywatną wojnę o niepodległość. Zaraz po Noblu dokonano pierwszego zmasowanego ataku. 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Svante Pääbo i jego denisowianie. Tajemniczy kuzyni z jaskini

Denisowianie znani są niemal wyłącznie z kopalnego DNA. Badamy ich od dziesięciu lat, a każde nowe odkrycie przynosi kolejną zagadkę.

Marcin Ryszkiewicz
12.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną