Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nobel zobowiązuje

Elfriede Jelinek. Elfriede Jelinek. "Dopóki w Polsce była kompletnie nieznana, miała się (w Polsce) jako tako." - pisał o niej Jerzy Pilch. © Gamma, BE&W
Córki dominujących matek, migrujący jubilerzy, wędrujący pisarze i więźniowie Auschwitz, czyli... laureaci literackiej Nagrody Nobla.

"Być może dobrze, iż literacka Nagroda Nobla jest przyznawana nie tylko pisarzom głównego nurtu, znanym i uznanym, ale i przedstawicielom tzw. mniejszości – kobietom, w tym szerzej w świecie nieznanej poetce polskiej, córkom dominujących matek, migrujących jubilerów, a także wędrującym pisarzom, więźniom Auschwitz, nawet jeśli we własnym kraju nie zawsze są popularni, a w młodości uszczęśliwiali świat nie tak jak trzeba." - pisał 2 lata temu w jednym z felietonów Daniel Passent. Coś w tym jest, wystarczy prześledzić losy "przed" i "po" laureatów z minionej dekady.

2006: Orhan Pamuk

Fenomen jego pisarstwa polega na tym, że autor czerpie w równym stopniu z tradycji europejskiej, jak i orientalnej.

2005: Harold Pinter

Jeden z ostatnich przedstawicieli dawnego, dobrego teatru. Na scenę wprowadził nowych bohaterów i absurdalne poczucie humoru.

2004: Elfriede Jelinek

"Dopóki w Polsce była kompletnie nieznana, miała się (w Polsce) jako tako." - pisał o niej Jerzy Pilch.

2003: John Maxwell Coetzee

W swojej prozie tyleż elegancki, powściągliwy, co bezwzględny dla swoich bohaterów i otaczającego ich świata.

2002: Imre Kertész

Nagrodzenie jego powieści „Los utracony" przedstawiającej Holocaust węgierskich Żydów zaogniło utajone dotąd podziały.

2001: Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Ukazuje kulturowe kontrasty i destrukcyjny wpływ cywilizacji Zachodu na tożsamość Trzeciego Świata. Jego prozę porównuje się z dokonaniami Josepha Conrada.

2000: Gao Xingjian

Namiętność do literatury okazała się zgubna: w 1966 r. ówczesna żona zadenuncjowała go, ponieważ „podejrzanie dużo pisał”.

1999: Günter Grass

Dokładnie czterdzieści lat po debiucie "Blaszanego bębenka" Akademia Szwedzka wyróżniła pisarza, który od dawna budził ogromne emocje.

1998: José Saramago

Ma opinię antyklerykała. Kpi z kultu świętych czy sprzedaży odpustów. Nie wierzy w nieśmiertelną duszę, lecz w grzeszne ciało.

1997: Dario Fo

Fo jest fe?

1996: Wisława Szymborska

Od czasu, gdy dostała literacką Nagrodę Nobla, toczy prywatną wojnę o niepodległość. Zaraz po Noblu dokonano pierwszego zmasowanego ataku.

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną