Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nadlatuje sputnik z filmami

II edycja Festiwalu Kina Rosyjskiego w Polsce (14–23 listopada)

Aż 130 tytułów, w tym obszerne retrospektywy Andrieja Tarkowskiego, Aleksandra Sokurowa, Nikity Michałkowa, będzie można zobaczyć w drugiej edycji Festiwalu Kina Rosyjskiego w Polsce (14–23 listopada). W związku z obchodami 100-lecia rosyjskiej kinematografii imprezę „Sputnik nad Warszawą” otworzy w warszawskiej Kinotece pokaz archiwalnego filmu „Stieńka Razin” z 1908 r. – pierwszego, jaki zrealizowano u naszych wschodnich sąsiadów.

W przeglądzie klasyki zostanie przypomnianych także kilka rzadko pokazywanych arcydzieł, m.in. melodramat „Krótkie spotkania” Kiry Muratowej z 1967 r. z Włodzimierzem Wysockim w roli głównej i dramat wojenny „Samotna” Łarisy Szepitko z 1966 r. Będą też głośne najnowsze produkcje, m.in. wzorowany na thrillerze „12 gniewnych ludzi” nominowany do Oscara dramat sądowy „12” Michałkowa oraz nagrodzony za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Wenecji poetycki obraz rozliczający epokę Chruszczowa „Papierowy żołnierz” Aleksieja Germana. Obaj twórcy przyjadą i spotkają się z polską publicznością. Festiwal Kina Rosyjskiego zostanie powtórzony w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Gdyni.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Achilles kontra Roland. Jaka jest Europa: antyczna, barbarzyńska czy średniowieczna?

Co nas, Europejczyków, bardziej ukształtowało – rzymskie prawo czy chrześcijańska religia? Grecka demokracja czy kultura dworska wieków średnich?

Agnieszka Krzemińska
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną