Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Lekcja cierpliwości

Recenzja serialu: „Rozmowy z przyjaciółmi”, reż. Lenny Abrahamson, Leanne Welham

„Rozmowy z przyjaciółmi”, reż. Lenny Abrahamson, Leanne Welham „Rozmowy z przyjaciółmi”, reż. Lenny Abrahamson, Leanne Welham HBO Max
Kamera z godną pozazdroszczenia cierpliwością śledzi wszystkie wymiany spojrzeń, pocałunków, chwile zwierzeń, ból, strach, rozczarowanie, wyrzuty sumienia.

„Normalni ludzie”, druga powieść Sally Rooney – świeży i na swój sposób urzekający portret dojrzewania pary irlandzkich milenialsów – okazała się wydawniczym sukcesem, a zaraz potem w jego ślady poszła serialowa adaptacja, z mistrzowskimi kreacjami debiutantów Daisy Edgar-Jones i Paula Mescala. Nazwisko Rooney stało się gorące, telewizja sięgnęła więc po jej debiutancką prozę. Jednak „Rozmowy z przyjaciółmi” przypominają wypróbowywanie pomysłów, które pełne rozwinięcie znajdą w drugiej książce. Do tego – oceniając po pięciu odcinkach – twórcy, zamiast próbować wydobyć to, co w tej powieści oryginalne, jak relacje bohaterek, postawili na to, co znane.

Dlatego „Rozmowy z przyjaciółmi”, choć mają dobre momenty, to gorsza wersja serialu „Normalni ludzie”: z romansem, którego tu nie udało się wydźwignąć ze schematu, wakacjami w posiadłości nad morzem (tym razem Chorwacja zamiast Włoch) i niewykorzystanym drugim planem. W centrum mamy introwertyczną Frances, studentkę i poetkę (debiutująca Alison Oliver), która rozpoczyna romans z równie introwertycznym Nickiem (irytujący Joe Alwyn), trzydziestoparoletnim wypalonym aktorem i przystojnym mężem swojej żony (Jemima Kirke), modnej pisarki, gwiazdy eseistyki. Jest jeszcze Bobbi (Sasha Lane), dawna dziewczyna, obecnie przyjaciółka Frances, zapatrzona z kolei w żonę Nicka. Kamera z godną pozazdroszczenia cierpliwością śledzi te wszystkie wymiany spojrzeń, pocałunków, chwile zwierzeń, ból, strach, rozczarowanie, wyrzuty sumienia.

Rozmowy z przyjaciółmi (Conversations with Friends), reż. Lenny Abrahamson, Leanne Welham, 12 odc., HBO Max, prem. 3 czerwca

Polityka 23.2022 (3366) z dnia 31.05.2022; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekcja cierpliwości"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Mleczaki króla Karola, dżuma, inkwizycja. Średniowiecze odsłania swoje tajemnice

Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.

Tomasz Targański
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną