Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Zbliżyć się do Stwosza

Recenzja książki: Andrzej Nowakowski, "Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza"

materiały prasowe
Dla wątpiących książka jest ostatecznym argumentem, że mamy do czynienia z prawdziwym arcydziełem.

Zawsze wierzyłem, że moc ołtarza mariackiego tkwi w rozmachu rzeźbiarskiego przedsięwzięcia. Ponawiane – przyznaję niezbyt często – wizyty w krakowskiej świątyni tylko mnie w tym przekonaniu utwierdzały. Oddalony od dzieła, oddzielony odeń szczelnymi barierami, kontemplowałem wielkość, skalę, wyzwanie. Album fotografii Nowakowskiego całkowicie zmienił tę optykę. Autor przygląda się dziełu Stwosza z najbliższej odległości, systematycznie, rzeźba po rzeźbie śledzi rysy twarzy, zagięcia materii, spojrzenia, grymasy, gesty, a nawet kształt paznokci. Czyli wszystko to, czego jako goście w katedrze możemy się co najwyżej domyślać. I dopiero ta tytaniczna praca ujawnia wielki geniusz artysty, ogrom jego wyobraźni i perfekcyjny warsztat.

Dla wątpiących książka jest ostatecznym argumentem, że mamy do czynienia z prawdziwym arcydziełem. Głębia emocji i bogactwo uczuć wyrażonych przez twórcę, a utrwalonych na fotografiach, powinny stanowić wystarczającą rekompensatę za sporą kwotę, którą trzeba zostawić w księgarni. A jeśli komuś mało, to znajdzie tu także potężną dawkę intelektualnej karmy: napisane przez ekspertów eseje wyczerpująco omawiające i analizujące życie oraz dorobek Wita Stwosza. I tak oto coś, co wydawało nam się dobrze znane, odkrywamy całkiem na nowo.

Andrzej Nowakowski, Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, wyd. Universitas, Kraków 2011, s. 318

Polityka 34.2011 (2821) z dnia 16.08.2011; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbliżyć się do Stwosza"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Przebudzenie na Majdanie. 10 lat temu nikt nie postawiłby hrywny na to, że dojdzie do rewolucji

Ucieczka prezydenta Wiktora Janukowycza 22 lutego 2014 r. stała się symbolem zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności. Dała także pretekst do aneksji Krymu i rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Edwin Bendyk
20.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną