Książki

Reporterskie bluesy

Recenzja książki: Marcin Kołodziejczyk, „Peryferyjczyk”

materiały prasowe
Marcin Kołodziejczyk zebrał pisane w ciągu niemal ćwierćwiecza m.in. dla POLITYKI teksty portretujące zupełnie inną klasę społeczną niż w „Dysforii”.

Niczym kurator rodzinny, bohater jednego z reportaży, „kolęduje do rozmaitych patologii: alkoholików w różnych fazach dygotu, prostytutek i prostytutów, kazirodców, zaników mózgu, pijanych osesków, zaburzańców, cofniętych w rozwoju i całkiem zwyczajnych biedaków”. Ale też opisuje zwykłych ludzi, którzy oglądają świat z najniższych szczebli drabiny społecznej. Miejsce akcji – prowincja, czy raczej, jak w tytule, peryferie. Reportaże autora „Peryferyjczyka” nie są interwencyjne, nie gonią za sensacją, Kołodziejczyk próbuje zrozumieć swoich bohaterów, współczuje im, nie wywyższa się. No i na kanwie ich historii buduje niezwykłe literackie opowieści. Z jednej strony wykoślawia przyrodzoną swoim postaciom mowę ulicy, z drugiej doprowadza do absurdu urzędowy język sprawującego nad nim kuratelę aparatu władzy. Stąd te genialne w swojej prostocie zwroty: „Powziął telefonicznie informację o ustaniu jego związku z Moniką”. Smutno-śmieszne opowieści o małych i wielkich tragediach ludzi z „dumnych niższych sfer” mogą nam coś przypominać. Kołodziejczyk podpowiada odpowiedni trop – „Dylan by to ładnie spisał” – i nawet próbuje iść w tym kierunku, w ostatnim tekście tworząc gatunkową nowinkę: reportaż-piosenkę. Czy jednak znajdzie się ktoś, kto by odpowiednio te świetne reporterskie bluesy wyśpiewał?

Marcin Kołodziejczyk, Peryferyjczyk, Wielka Litera, Warszawa 2017, s. 392

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Afisz. Premiery; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Reporterskie bluesy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną