Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Smok i panda

Recenzja książki: Sylwia Czubkowska, „Chińczycy trzymają nas mocno”

materiały prasowe
Wpływ polityki chińskiej na świat, w tym Polskę i Europę Środkową, może mieć charakter gospodarczego i de facto politycznego podboju.

Skok cywilizacyjny, potęga technologiczna, status supermocarstwa, z którym warto robić interesy – tak w skrócie wygląda zwykle opowieść o globalnej ekspansji Chin. Tymczasem wpływ polityki chińskiej na świat, w tym Polskę i Europę Środkową, może mieć – jak pisze Sylwia Czubkowska – charakter gospodarczego i de facto politycznego podboju. Popularność chińskich smartfonów, TikToka i usług AliExpress konkurującego u nas z Allegro nie spada, mimo że Robert Lewandowski przestał być twarzą Huawei, kiedy okazało się, że koncern ten zwiększył swoją obecność w Rosji mimo agresji na Ukrainę. Bo chińskie znaczy tanie i nie gorsze niż np. niemieckie. Czubkowska pisze, że od początku słynnych reform Deng Xiaopinga Chińczycy realizują dyplomację pandy lub smoka.

Sylwia Czubkowska, Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę, Znak Literanova, Kraków 2022, s. 420

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Smok i panda"
Reklama