Książki

Długi cień Picassa

Recenzja książki: Brigitte Benkemoun, „Szukając Dory Maar. Historia słynnej surrealistki, którą zniszczył Picasso”

materiały prasowe
Nie jest to zwyczajna biografia. Autorka kreśli losy Dory Maar na podstawie jej notesu z początku lat 50. Efekt? Niekonwencjonalny.

Nie jest to zwyczajna biografia. Autorka kreśli losy Dory Maar na podstawie jej notesu z początku lat 50. Efekt? Niekonwencjonalny. Zapisane alfabetycznie nazwiska tworzą kolejne rozdziały. Wymieńmy ledwie kilka: Breton, Cocteau, Éluard. Książka stanowi podróż w czasie do świata surrealistów oraz paryskiej bohemy. Poznajemy bohaterkę poprzez pryzmat relacji z kolejnymi „mieszkańcami” notesu. Autorka przyznaje, że nie ma jednej Dory Maar. Jest ich wiele, a zbierając materiały, poznała kobietę, która nie przestała siebie szukać. Spotykamy m.in. zaangażowaną na rzecz lewicy młodą fotografkę i dojrzałą artystkę na granicy szaleństwa. Kobietę, nad której życiem wisiał cień Picassa. Łączył ich przez blisko dekadę związek, jaki można nazwać sadomasochistycznym.

Brigitte Benkemoun, Szukając Dory Maar. Historia słynnej surrealistki, którą zniszczył Picasso, przeł. Regina Gromacka, Znak Literanova, Kraków 2025, s. 356

Polityka 20.2025 (3514) z dnia 13.05.2025; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi cień Picassa"
Reklama