Nie dam się zamknąć w Pałacu i zamierzam nadal być bardzo aktywnym człowiekiem. Taki po prostu mam charakter. Zresztą żona by mi nie pozwoliła – mówi Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
To nie jest casting w talent show, ale wybór głowy państwa. Prezydent – od czego kompletnie odzwyczaił nas Andrzej Duda – ma reprezentować majestat i powagę Rzeczpospolitej, być autorytetem moralnym, łącznikiem między różnymi grupami pluralistycznego społeczeństwa, arbitrem, „naczelnym mediatorem kraju”.
Nie o to chodziło ultrakonserwatystom. Przed konklawe modlili się, żeby Duch Święty oświecił elektorów: niech nie wybierają jakiegoś kolejnego Franciszka, bo to skończy się schizmą w Kościele.
Ostatniego dnia czerwca upływa termin czasowego dopuszczenia do użytkowania gmachu Muzeum Historii Polski.
Dziś sytuacja na froncie i międzynarodowe otoczenie Ukrainy są zupełnie inne, ale nie zmieniło się jedno – Moskwa wciąż kluczy.
Aurę rosyjskiej wielkości wzmocnić mieli 9 maja zagraniczni dygnitarze.
Ankara przyjęła zapowiedź samorozwiązania PKK – uważanej w Turcji za organizację terrorystyczną – z entuzjazmem.
Trump uważa, że są tylko dwie płcie i nie można ich zmieniać.
Wypatrywana od miesięcy, ale zawsze na próżno. Wyborcza mobilizacja wyjątkowo w tej kampanii była nieobecna. Ale to się właśnie zaczyna zmieniać. I jeśli ktoś może na tym zyskać, to przede wszystkim główny faworyt.
Nie wykluczam, że przy kolejnych rządach PiS te z lat 2015–23 będziemy jeszcze wspominać jako czasy „PiS z ludzką twarzą”. Stawka tych wyborów jest więc naprawdę wysoka i zdumiewa mnie, że ona jak dotąd w ogóle nie wybrzmiała w kampanii – mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog.
Czy twoje obowiązki służbowe udałoby się wykonać w cztery dni w tygodniu? Albo w sześć godzin dziennie zamiast ośmiu?
Sławomir Wałęsa, drugi z synów Lecha, został pochowany w Gdańsku, obok brata Przemysława. Bliscy stanęli razem nad trumną. W zwykłym życiu ta symboliczna dla historii Polski rodzina już nie spotyka się w komplecie.
Rozmowa z dr. Maciejem Szaszkiewiczem, współautorem książki „W głowie zabójcy”, wieloletnim profilerem w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna.
W cieniu ofert wielkich agencji turystycznych rozwija się alternatywna turystyka – Polacy Polakom.
Kiedy państwo wycofuje się z opieki nad zdrowiem seksualnym dzieci i młodzieży, do gry wchodzi rynek. Tylko ten nie zawsze gra fair.
Jeśli osobowość prawną może mieć korporacja i fundacja, to dlaczego nie żywa rzeka?
Lokali komunalnych jest już o ponad dwie trzecie mniej niż w 1990 r. To przede wszystkim efekt hojnych bonifikat udzielanych najemcom na ich wykup. Większość gmin wciąż chętnie pozbywa się takich mieszkań. Bo patrzą na nie jak na kosztowny kłopot.
Andrzej Klesyk, p.o. prezesa PZU SA, o tym, jak dyplomacja i kryzys finansowy uratowały narodowego ubezpieczyciela.
Rosyjska propaganda zapowiadała, że odbudowa Mariupola będzie modelowa. A jest czystka etniczna, pranie mózgów, wyzysk i ruski mir.
Obie rodziny mają poza Filipinami wyjątkowo złą sławę. Dyktator Ferdinand Marcos i jego żona Imelda zostali oficjalnie wpisani do Księgi rekordów Guinnessa jako najbardziej złodziejski rząd w historii świata. Z kolei Rodrigo Duterte rozpętał wojnę z narkotykami, w której „nieznani sprawcy” zabijali bez wyroków sądowych nie tylko handlarzy, lecz również narkomanów.
Indyjskie naloty na Pakistan są najpoważniejszą odsłoną sąsiedzkiego konfliktu w XXI w. Trwający od ośmiu dekad spór zapłonął nowym ogniem. Czy ktoś chce go ugasić?
Stephen Miller to dziś – obok J.D. Vance’a – osoba numer dwa w Białym Domu. Brutalny nadzorca polityki imigracyjnej Donalda Trumpa. A wkrótce być może współtwórca nowej polityki zagranicznej USA.
Czy możliwy jest nieograniczony wzrost na ograniczonej planecie? Nauka mówi, że nie. A przywódcy polityczni, społeczni i ekonomiczni wolą milczeć.
Jak symulować emocje w maszynie? Jak wzbudzać zaufanie do bytów cyfrowych? I w jakim celu? Rozmowa z Janem K. Argasińskim, medioznawcą, filozofem i neuroinformatykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odkrycie planet krążących wokół gwiazdy Barnarda rozbudza nadzieje na znalezienie „drugiej Ziemi”. Ta jednak uparcie wydaje się kosmicznym ewenementem.
15 maja 1525 r. pod Frankenhausen złamano wielkie powstanie chłopów w Niemczech. Jakie były przyczyny buntu? Co miały z tym wspólnego ślimaki? I jakie hasła chłopskiej wojny są aktualne do dziś?
Toczy się rozgrywka o finansowanie Radia Wolna Europa i związanego z nim Radia Swoboda nadającego po rosyjsku. Władimir Putin od dawna marzył o ich zniknięciu z eteru. Donald Trump rozporządzeniem wstrzymał ich dotowanie, sąd federalny USA je przywrócił.
W tej komediowej opowieści, rozpisanej na tytułowe cztery pory roku i cztery urlopy spędzane wspólnie przez trzy zaprzyjaźnione od lat pary po pięćdziesiątce, niektórzy zobaczyli kontynuację trendu satyr na bogatą klasę średnią.
Nowy serial Apple TV+ jest oparty na serii nagradzanych (m.in. prestiżowe laury Hugo i Nebula) książek SF Marthy Wells.
Wreszcie ekranizacja „Asteriksa”, która składa hołd Goscinny’emu i Uderzo, a nie próbuje rywalizować z ich dziełem.
Podstawową zasadą organizującą tę dwugodzinną adaptację monumentalnej powieści Stendhala z 1830 r. – jako panoramy społecznego, politycznego i geopolitycznego zepsucia – jest opowiedzenie tragicznych losów Juliana Sorela poprzez serię przesłuchań.
To bodaj pierwsza wystawa przygotowana po odejściu w aurze skandalu poprzedniej wieloletniej szefowej muzeum Maszy Potockiej. Powinna więc być sygnałem nowego otwarcia. Czy jest?
Rzeczywistość, za którą nie warto tęsknić, lecz jednocześnie nie chce się o niej zapomnieć.
‚‚Kieszonkowa metropolia” opowiada o Bydgoszczy, ale nie jest to książka historyczna ani reporterska. To raczej prywatny esej o rodzinnym mieście.
Nie jest to zwyczajna biografia. Autorka kreśli losy Dory Maar na podstawie jej notesu z początku lat 50. Efekt? Niekonwencjonalny.
Atrakcje na Zamku Królewskim, arcydzieło w kinach i wznowienie powieści Roberta Bolańo.
Do Wrocławia przyjadą cenione zespoły muzyki współczesnej, znane już bywalcom Warszawskich Jesieni.
Liryka i muzyka wchodzą tu chwilami w konflikt, ale jest ożywczo i ze smakiem.
Po ponad pół wieku „Teksańska masakra piłą mechaniczną” trafi po raz pierwszy do polskich kin. Szok pierwotnego odbioru tego makabrycznego horroru minął, teraz czytany jest jako komentarz społeczny, polityczny, a nawet promocja weganizmu.
Tuż przed wyborami dostajemy „Kandydata” Jakuba Żulczyka: polityczny thriller, w którym spotkamy postaci wzorowane na polskich politykach i ludziach mediów. Portrety są bezwzględne, śmieszne i straszne, a całość trzyma uwagę do końca.
Choć wycena spółki ElevenLabs sięga 3,3 mld dol., w Polsce zrobiło się o niej naprawdę głośno dopiero wtedy, gdy jednym z jej głosów stał się Piotr Fronczewski.
Każda metoda przemocowa jest pójściem na łatwiznę – mówi Korek Bojanowski, autor filmu „Utrata równowagi”, nagrodzonego za debiut w Gdyni.
Tymczasem Michał Szpak opublikował swoje zdjęcie odnoszące się do symboliki ukrzyżowanego Jezusa. TV Republika oburzona. Trump jako papież ich nie oburzył.
On ogląda coś na YouTube. Ona przegląda TikToka. Oni słuchają rapu. A ty razem z nimi, bo robią to bez słuchawek.
Jeden z internautów zauważa, że konklawe dla katolików jest dziś jak Super Bowl dla zwykłych śmiertelników.
Od niedawna skrót PDF to również słowo klucz w opisywaniu przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom.
Powstało pośrodku niczego na pustyni Mojave. 125 lat później ma już przydomek Sin City, czyli Miasto Grzechu, i uchodzi za światową stolicę rozrywki.
9 mln km kw. (30 razy więcej niż Polska). 750 tys. ha winnic (15 razy więcej niż Węgry). I co z tego mają Chiny?
Czapeczka MAGA stała się międzynarodowym symbolem głupoty – znakiem, że noszący ją nie rozumie, jak działają cła, dyplomacja, gospodarka, a nawet szczepionki, DNA i RNA.
Odrzucamy model kobiecości polegający na byciu emocjonalnym silnikiem zgromadzenia. Dbanie o miłą atmosferę kosztem własnych nerwów to już nie najświętszy obowiązek.
Co my właściwie robimy, wybierając prezydenta? No bo przecież nie dajemy mu władzy robienia rzeczy, które zapowiadają kandydaci w kampanii, urągając przytomności naszego umysłu.
W sprawie końca życia i różnych scenariuszy umierania, łącznie z eutanazją, nasze społeczeństwo pogrążone jest we mgle ignorancji i dezinformacji, a samo zjawisko eutanazji budzi panikę moralną.
Swoim zachowaniem Nawrocki potwierdza, że był słuszną decyzją Jarosława Kaczyńskiego. Inny kandydat po oskarżeniach, z jakimi musi się mierzyć, straciłby ochotę na kandydowanie.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Druga odsłona Października
To nie jest casting w talent show, ale wybór głowy państwa. Prezydent – od czego kompletnie odzwyczaił nas Andrzej Duda – ma reprezentować majestat i powagę Rzeczpospolitej, być autorytetem moralnym, łącznikiem między różnymi grupami pluralistycznego społeczeństwa, arbitrem, „naczelnym mediatorem kraju”.