Książki

Marie miała dobry smak

Recenzja książki: Marie Rosnack, "Gdańska książka kucharska"

Mało konkretnego pożytku, ale radocha!

Książki kucharskie są wspaniałą lekturą. I to nawet wówczas, gdy przynoszą mało (a czasem i wcale) konkretnego pożytku. Niekoniecznie musimy z nich korzystać gotując. Ważna jest sama lektura, pozwalająca nam poznać nieznany, czasem bardzo dawny, obyczaj. Wiedza o tym co ludzie jedli przed laty jest równie ważna jak ta, co czytali, jak się kochali, z kim walczyli, czy wreszcie - skąd brali swoje bogactwo.

Taką książką (która w kuchni przyda mi się tylko czasem) jest odnaleziona, opracowana na nowo i zredagowana przez Andrzeja Grzyba „Gdańska książka kucharska", mająca także długaśny jak makaron i równie jak kluchy smakowity podtytuł: „Wskazanie jak gotować, piec, marynować na smaczny sposób zgodnie ze sprawdzonymi przepisami dzięki pięćdziesięcioletniemu doświadczeniu opracowała Marie Rosnack z suplementem zawierającym potrawy i napoje dla chorych i zdrowiejących".

Książka opatrzona jest też wstępem pióra prof. Andrzeja Januszajtisa, omawiającego tradycje gdańskiej kuchni i udowadniającego wątpiącym, że takowa kuchnia regionalna istnieje nadal. Wielkim walorem książki są też pieczołowicie dobrane ilustracje. Pochodzą one ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN, a wybrane z kilku książek z XVIII wieku.

410 przepisów gdańskich dopełnia dzieła. Aby dać jego przedsmak, zacytuję przepis numer 171: 

„Gotowane kiełbie. Kiełbie umyj, włóż do głębokiej miski, zalej francuskim winem. Do garnka z wodą dodaj cebulę, sól, ziarenka pieprzu i gotuj, aż cebula będzie miękka. Gdy kiełbie będą ścięte, dodaj je razem z winem i masłem do wywaru. Do gotowania używaj niewielkiej ilości wody, ryby powinny gotować się szybko, a niezbyt długo."

Ot i kiełbie we łbie!
 

Marie Rosnack, Gdańska książka kucharska, redakcja Andrzej Grzyb, tłum. Katarzyna Bruska, Magdalena Madeja-Grzyb, Magdalena i Krzysztof Trepczykowie, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2007, s.158 
 

  
 


Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną