O sztuce
Recenzje książek: Y.Jego, D.Lepee, "Tajemnica Boscha"; S.Houpt, "Muzeum zaginionych dzieł", M.Morka, "Sztuka dworu Zygmunta I Starego"
Yves Jego, Denis Lepee, Tajemnica Boscha, przeł. Krystyna Kowalczyk, wyd. Albatros, Warszawa 2007, s. 344
Miał swój kod da Vinci, czemu własnej tajemnicy miałby nie posiadać wielki ekscentryk i mistyk malarstwa Hieronimus Bosch? Jest w tej powieści wszystko, czego oczekujemy od historycznego thrillera: tajne bractwa, wielka polityka, makabryczne zabójstwa, niecne, sekretne plany etc. Akcja gna do przodu, choć czasem na łeb na szyję.
- Kup w merlin.pl
***
Gangsterzy sztuki
Simon Houpt, Muzeum zaginionych dzieł, przeł. Anna Cichowicz, wyd. Arkady, Warszawa 2007, s. 190
Przez minione stulecia dzieła sztuki wielokrotnie padały łupem wandali, złodziei, najeźdźców. Autor z fantastyczną lekkością, ale i znajomością rzeczy, przypomina najbardziej spektakularne, sensacyjne, ale też najdziwniejsze przestępstwa, ujawnia kulisy pracy specjalnych oddziałów powołanych do walki z tym procederem. Lektura niemal do poduszki.
- Kup w merlin.pl
***
Zygmunt ku przestrodze
Mieczysław Morka, Sztuka dworu Zygmunta I Starego, wyd. Argraf, Warszawa 2007, s. 674 plus 326 stron ilustracji
Autor, wybitny historyk sztuki i pamiętny demistyfikator kolekcji Porczyńskich, wydał własnym nakładem książkę imponującą zarówno formą, jak i treścią. Morka analizuje sztukę powstałą w czasach Zygmunta I, lecz nie interesują go jej walory estetyczne, ale to, na ile była ona wyrazem obowiązujących wówczas doktryn ideologicznych i bieżącej polityki. To publikacja uniwersalna, wykraczająca poza zakreślone historyczne ramy. Pokazuje bowiem, jak bardzo sztuka – w każdej epoce – uwikłana jest w struktury władzy i grę przeróżnych, bynajmniej nie artystycznych, interesów. Ku przestrodze, choć raczej dla bardziej ambitnych czytelników.