Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Kasza gryczana - leczy

Recenzja książki: Barbara i Piotr Adamczewscy, "Rodaku, czy ci nie żal, czyli z polską kuchnią w walizce"

... swojskich smaków?

Piszę tę krótką recenzję nie tyle jako dziennikarz, ale i początkujący kucharz-amator, który - tak jak większość nowicjuszy - wertuje książki kucharskie w poszukiwaniu łatwych, a zarazem niebanalnych przepisów. Najlepiej takich, które pozwolą ugotować pyszny obiad w godzinę i nie wymagają trudno osiągalnych składników.

W książce autorstwa Adamczewskich większość potraw te kryteria na szczęście spełnia, co z pewnością docenią ci, którzy podobnie jak ja stawiają w kuchni pierwsze kroki.

Ten praktyczny wymiar w żaden sposób nie koliduje z głównym przesłaniem książki, jakim jest przedstawienie świata swojskich zapachów i smaków tradycyjnej kuchni polskiej. Autorzy adresują książkę do młodych polskich emigrantów, którzy na obczyźnie nie dość, że sami tęsknią za narodową kuchnią, to jeszcze chcieliby czymś smacznym i naprawdę oryginalnym zaskoczyć swoich zagranicznych gości. Naszą narodową specjalnością - o czym dopiero z tej lektury się dowiedziałem - jest... kasza gryczana. Niby nie ma się czym aż tak bardzo szczycić, ale jeśli ktoś na punkcie naszej rodzimej kuchni ma kompleksy, to po lekturze tej książki szybko się z nich wyleczy. I co nie mniej ważne  - przy serwowaniu przyrządzonych przez siebie polskich potraw będzie mógł błysnąć wiedzą. Bo Adamczewscy nie ograniczają się do „suchych przepisów", ubarwiają je anegdotami o ich pochodzeniu i miejscu w polskiej tradycji.

Smacznego!
 

Barbara i Piotr Adamczewscy, Rodaku, czy ci nie żal, czyli z polską kuchnią w walizce. Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa, s. 160.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną