Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Kasza gryczana - leczy

Recenzja książki: Barbara i Piotr Adamczewscy, "Rodaku, czy ci nie żal, czyli z polską kuchnią w walizce"

... swojskich smaków?

Piszę tę krótką recenzję nie tyle jako dziennikarz, ale i początkujący kucharz-amator, który - tak jak większość nowicjuszy - wertuje książki kucharskie w poszukiwaniu łatwych, a zarazem niebanalnych przepisów. Najlepiej takich, które pozwolą ugotować pyszny obiad w godzinę i nie wymagają trudno osiągalnych składników.

W książce autorstwa Adamczewskich większość potraw te kryteria na szczęście spełnia, co z pewnością docenią ci, którzy podobnie jak ja stawiają w kuchni pierwsze kroki.

Ten praktyczny wymiar w żaden sposób nie koliduje z głównym przesłaniem książki, jakim jest przedstawienie świata swojskich zapachów i smaków tradycyjnej kuchni polskiej. Autorzy adresują książkę do młodych polskich emigrantów, którzy na obczyźnie nie dość, że sami tęsknią za narodową kuchnią, to jeszcze chcieliby czymś smacznym i naprawdę oryginalnym zaskoczyć swoich zagranicznych gości. Naszą narodową specjalnością - o czym dopiero z tej lektury się dowiedziałem - jest... kasza gryczana. Niby nie ma się czym aż tak bardzo szczycić, ale jeśli ktoś na punkcie naszej rodzimej kuchni ma kompleksy, to po lekturze tej książki szybko się z nich wyleczy. I co nie mniej ważne  - przy serwowaniu przyrządzonych przez siebie polskich potraw będzie mógł błysnąć wiedzą. Bo Adamczewscy nie ograniczają się do „suchych przepisów", ubarwiają je anegdotami o ich pochodzeniu i miejscu w polskiej tradycji.

Smacznego!
 

Barbara i Piotr Adamczewscy, Rodaku, czy ci nie żal, czyli z polską kuchnią w walizce. Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa, s. 160.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną