Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Prowokacja dla bibliofilów

Recenzja książki: Marcin Brykczyński, "A mouse"

Zrób mi przyjemność i pomaż mnie!

Publikacja otrzymała nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku 2007 dla dzieci i młodzieży. A jednak z góry uprzedzam: kto się spodziewa po prostu ładnej lub mądrej książeczki dla najmłodszych, ten się może srodze zawieść. Choć służy do czytania, to cała lektura zajmuje nie więcej niż minutę. Choć napisana po angielsku, języka z niej raczej trudno byłoby się uczyć. Choć bogato ilustrowana, to w pierwszym momencie ma się wrażenie, że trzymamy w rękach jakiś chaotyczny szkicownik sześciolatki.

Książka eksperymentalna? Chyba tak. Jakżeby mogło być inaczej, skoro powstała w Pracowni Ilustracji warszawskiej ASP, pod czujnym okiem wybitnego rysownika prof. Zygmunta Januszewskiego. Autorem tekstu jest Marcin Brykczyński. Napisał krótki i prosty wierszyk po angielsku, utrzymany trochę w stylu bajek Ezopa, z dodaną nutą absurdalnego humoru. Zaś młoda artystka z Czech Marie Vesela opracowała, w stylu prymitywizującej fantazji, jego szatę graficzną. Wydawca pisze, że to książka interaktywna.

Nie wiem, czy chodzi o to, by zachęcić dziecko do radosnego uzupełniania po swojemu zawartych tam ilustracji? Jeśli tak, to zgoda. Format, papier, sposób umieszczenia i zaaranżowania obrazków są rzeczywiście takie, że aż się proszą o ciąg dalszy. Oto książka, która już od pierwszej strony zachęca: zrób mi przyjemność i pomaż mnie!
 

Marcin Brykczyński, A mouse, ilustracje Marie Vesela, wyd. Prolibris, Warszawa 2008 

 

Polityka 22.2008 (2656) z dnia 31.05.2008; Kultura; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Prowokacja dla bibliofilów"
Reklama

Czytaj także

null
Świat

NATO kilku prędkości? Pomysły trumpistów coraz bardziej szalone i coraz groźniejsze

Lepsza ochrona dla krajów więcej „płacących” – gorsza lub brak dla tych, którzy się ociągają. Tak według wojskowego doradcy Trumpa miałoby wyglądać NATO po reformie. Dawni członkowie trumpowskiej administracji mówią wprost: następna kadencja oznacza wyjście USA z Sojuszu i jego rozpad.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
17.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną