Książki

Wielka wojna XX wieku

Recenzja książki: Jerzy Holzer, "Europa wojen 1914-1945"

Warto dla niej zrobić miejsce na półce.

Istnieją historycy, którzy skłonni są rozpoczynać wiek XX w 1914 r. i kończyć go w 1990 r. rozpadem systemu komunistycznego w Środkowo-Wschodniej i Południowej Europie. Nie jest to przejaw swoistego ekscentryzmu, lecz świadomość, że w tych właśnie latach mieliśmy do czynienia ze zjawiskami całkowicie nowymi i wyjątkowymi w swej koncentracji.

Paweł Jasienica nazwał kiedyś II Rzeczpospolitą napiwkiem historii. Oto Polakom tak ciężko doświadczonym przez los postanowiła dać chwilę radości, ale tylko chwilę. Pomiędzy pierwszą a drugą wojną. Wydaje się, że im bardziej oddalamy się w czasie od wydarzeń pierwszej połowy minionego stulecia, tym bardziej jesteśmy skłonni traktować je jako całość z antraktem dwudziestolecia międzywojennego.

Jerzy Holzer, znakomity znawca dziejów XX wieku, proponuje całościowe spojrzenie na dzieje Europy w latach 1914-1945, poprzedzone krótkim prologiem wprowadzającym w genezę pierwszej wojny. Autor podzielił tekst na krótkie rozdziały problemowe, co bardzo ułatwia lekturę. zacytujmy fragment dobrze ilustrujący metodę wykładu. Dotyczy zasad propagandy w czasie II wojny: „Całokształt problemów związanych z propagandą w walczących krajach sprowadza się do decyzji, jak dalece posługiwać się kłamstwem. Chodziło przy tym nie tyle o względy moralne, ile o skuteczność długofalową. między propagandą brytyjską z jednej a niemiecką i radziecką z drugiej strony, występowały zasadnicze różnice. Brytyjczycy uważali kłamstwo za broń nieskuteczną choć w niektórych krańcowych przypadkach stosowali je, raczej w formie przemilczeń niż otwartego mijania się z prawdą. W propagandzie niemieckiej i radzieckiej kłamstwo stosowane było na znaczną skalę, zwłaszcza gdy dotyczyło to własnej ludności i okresów klęski" (s. 461).

Ta książka bardzo różni się, na korzyść, od promowanej przez media rozrachunkowej tandety. Cieszyć się należy, że powstają w Polsce książki, dla których warto zrobić miejsce na półce.
 

Jerzy Holzer, Europa wojen 1914-1945. Świat Książki, Warszawa 2008, s. 552, cena 59,90 zł.
 

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną