Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Lube w Warszawie

9 grudnia zagra kultowy moskiewski zespół.

9 grudnia w warszawskiej Sali Kongresowej zagra moskiewski zespół Lube. Istniejąca od 1987 r. grupa na początku swojej kariery utożsamiana była z chuligańską legendą dzielnicy Lubercy (stąd nazwa), rychło jednak stała się synonimem „nowego rosyjskiego patriotyzmu”, zyskując poklask już nie tylko weteranów wojny w Afganistanie, ale też sporej części ludzi władzy.

Sam zespół mówi, że gra rocka historycznego, co o tyle pozostaje w zgodzie z faktami, że słychać w jego niektórych piosenkach rockową dynamikę, a w wielu tekstach odzywa się tęsknota za wielką imperialną Rosją, czy to z epoki Stalina, czy jeszcze z czasów carskich. W gruncie rzeczy tajemnica sukcesu Lube tkwi jednak w umiejętności dostosowania repertuaru do całkiem współczesnego stanu ducha Rosjan – i to raczej nie tych z politycznego czy biznesowego świecznika, ale tych zwyczajnych i przeważnie źle oceniających własną sytuację.

Lube krzepi przeto rosyjskie serca patriotyczną nutą, na świecie uchodzi za ciekawą osobliwość, ale dzięki talentowi do układania chwytliwych melodii, zakorzenionych w tradycjach rosyjskiego folku, ma wielu fanów nie tylko w Rosji, ale nawet w Polsce.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną