„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Nowa Tradycja zmienia tradycję

10–13 kwietnia.

Festiwal Radiowego Centrum Kultury Ludowej (10–13 kwietnia, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) wciąż jest przede wszystkim konkursem na twórczość inspirowaną muzyką ludową różnych regionów kraju, w tym żyjących na naszych ziemiach dziś lub dawniej mniejszości narodowych; w tym roku do rywalizacji dopuszczono 13 formacji z całego kraju.

Tradycyjnie też na początek festiwalu prezentuje się zwycięzca zeszłorocznego konkursu (w tym roku zespół Karpatia) oraz konkursu na Folkowy Fonogram Roku; tego samego wieczoru wystąpią też polscy muzycy ludowi (m.in. Kapela Kołazińskich i Kapela Gaców z regionu radomskiego). Zmieniają się jednak goście zagraniczni występujący po przesłuchaniach konkursowych – zaprezentują nam tradycje, jakich tu dotąd nie było. Pierwszym będzie Brytyjczyk Andrew Cronshaw, multiinstrumentalista i oryginał, który wystąpi z Ormianinem Tigranem Aleksanyanem grającym na duduku oraz Władysławem i Krzysztofem Trebuniami-Tutkami.

Następnego dnia pojawią się Bretończycy – bracia Molard i Jean-Michel Veillon, zasłużeni dla odrodzenia muzyki tradycyjnej swego regionu. Wreszcie prawdziwe wydarzenie – niewidoma portugalska śpiewaczka Dona Rosa, która pokaże prawdziwe, nieupiększone fado.

Informacje: www.polskieradio.pl/rckl/NowaTradycja

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną