Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Olga Tokarczuk: Teraz muszę się ogarnąć

Olga Tokarczuk, Kreator Kultury: Słowo jest najważniejsze

Olga Tokarczuk z laurem Kreatora Kultury Olga Tokarczuk z laurem Kreatora Kultury Teodor Klepczyński / Polityka
Laur Kreatora Kultury, specjalną nagrodę „Polityki”, otrzymała w tym roku Olga Tokarczuk. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z noblistką przeprowadzonej tuż po gali wręczenia Paszportów.

„Już nic innego nie umieć robić” – mówi nam Olga Tokarczuk, która od 14 stycznia jest noblistką z tytułem Kreatora Kultury. Nic innego prócz pisania. Najpierw są słowa, idee, pomysły, a potem treść. I właśnie za nią „Polityka” autorkę nagrodziła: „za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie”. W warszawskim Teatrze Polskim Olgę Tokarczuk powitały owacje. Laureaci dziękowali jej ze sceny za inspirację, czasem życzliwym półżartem, jak Błażej Król. Tokarczuk podjęła ten żart, mówiąc na koniec swojego wystąpienia: „No i dziękuję noblistce Oldze Tokarczuk”.

Co dla niej znaczy laur Kreatora Kultury, skąd się bierze jej literacki język – ów „czuły narrator”? I wreszcie: kiedy wróci do pisania? Zapytaliśmy polską noblistkę tuż po gali Paszportów POLITYKI:

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną