Teatr

Feministyczny Szostakowicz

Recenzja opery: "Lady Makbet mceńskiego powiatu", reż. Marcelo Lombardero

Mceńska Lady Makbet Mceńska Lady Makbet Marek Bielecki
Spektakl został znakomicie przygotowany muzycznie przez Gabriela Chmurę.

Postać Katarzyny Izmajłowej, żony kupca z opowiadania Nikołaja Leskowa, dokonującej kilku morderstw, wzorowana jest na słynnej szekspirowskiej figurze, o czym świadczy nawet tytuł: „Lady Makbet mceńskiego powiatu”. Tyle że rosyjska bohaterka zabija nie z żądzy władzy, lecz z miłości. Całkowicie po jej stronie stanął Dymitr Szostakowicz, tworząc na podstawie opowiadania operę. Zobaczył w Izmajłowej jedyną zdolną do ludzkich uczuć istotę wśród żałosnych postaci męskich. I zilustrował to muzyką: dla Katarzyny liryczną i namiętną, dla otaczających ją typów zjadliwą i groteskową. Sceny erotyczne odmalowane są niemal dosłownie, co swego czasu zgorszyło samego Stalina. „Lady Makbet” została oficjalnie potępiona i przez lata jej nie grano.

W Polsce wystawiono ją tylko raz – w Poznaniu w 1965 r., w przerobionej po latach przez kompozytora wersji „Katarzyna Izmajłowa”. Obecna premiera w poznańskim Teatrze Wielkim jest więc pierwszym polskim wykonaniem w pierwotnej (choć nieco okrojonej) wersji. Już z tego względu spektakl warto zobaczyć, tym bardziej że został znakomicie przygotowany muzycznie przez Gabriela Chmurę. Inscenizacja jest tradycyjna, ale nie przeszkadza muzyce.

Dymitr Szostakowicz, Lady Makbet mceńskiego powiatu, reż. Marcelo Lombardero, Teatr Wielki w Poznaniu

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Feministyczny Szostakowicz"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną